Μπάσκετ: Ο άστοχος ΠΑΟΚ ηττήθηκε από τον Πανιώνιο στη Γλυφάδα (βίντεο)

Ο Δικέφαλος πλήρωσε τις κακές επιλογές στην επίθεση και υπέστη τη δεύτερη διαδοχική ήττα στο πρωτάθλημα με 73-62

19/10/2024 22:22

Βασίλης Μόσχου

Ο ΠΑΟΚ του Μάσιμο Καντσελιέρι έκανε εντυπωσιακό ξεκίνημα στη σεζόν δείχνοντας πως έχει δυνατότητες για μεγάλα πράγματα αλλά στο αποψινό ματς με τον Πανιώνιο, στο κλειστό της Γλυφάδας, έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, γνωρίζοντας την ήττα με 73-62.

Ο Δικέφαλος πλήρωσε την κακή του μέρα στην επίθεση και έχασε ένα ματς που θα μπορούσε να έχει κερδίσει αν είχε τα ποσοστά ευστοχίας των προηγούμενων ματς, όπως πχ της αναμέτρησης με την Πόρτο

Το ματς ήταν ντέρμπι στις δύο πρώτες περιόδους, αλλά οι κυανέρυθροι πήραν το πάνω χέρι στην τρίτη περίοδο βελτιώνοντας αισθητά την άμυνά τους. Ο Δικέφαλος έμεινε κοντά στο σκορ αλλά στην τέταρτη περίοδο έκανε πολλές βεβιασμένες επιλογές στην επίθεση και παρά την αντεπίθεση στο τελευταίο 1,5 λεπτό, δεν απέφυγε την ήττα.

Πριν από την έναρξη του αγώνα, η ΚΑΕ Πανιώνιος τίμησε τη μνήμη του Μάκη Δενδρινού, αποσύροντας τη φανέλα με το νούμερο 4.

Τα δεκάλεπτα: 15-20, 34-31, 54-50, 73-62.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Λυκογιάννης): Τσαλμπούρης 2, Σαλούστρος 11 (1), Κάναντι 8, Νόκο 9, Γκίκας 3 (1), Σμιθ 9 (1), Γούλριτζ 2, Μιλεντίγιεβιτς 3, Κακλαμανάκης 1, Ντέιβις 10, Μπράουν 15, Δημητρακόπουλος.

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 12, Παπαδάκης 3, Μπάρτλεϊ 15, Ρέινολντς 4, Κρούζερ 9 (1), Χέντερσον 6, Φόρεστερ 3, Ιατρίδης, Περσίσης 5, Κατσίβελης 5, Σκουλαριώτης, Μανθόπουλος.