Μπάσκετ: Πρωταθλητής Ευρώπης για έβδομη φορά ο συγκλονιστικός Παναθηναϊκός (βίντεο)

Η ελληνική ομάδα θριάμβευσε με 95-80 επί της Ρεάλ Μαδρίτης στο Βερολίνο και επέστρεψε στην κορυφή μετά από 13 χρόνια

26/05/2024 23:15

Ο Παναθηναϊκός αναδείχτηκε πρωταθλητής Ευρώπης για έβδομη φορά στην ιστορία του, επικρατώντας με εμφατικό τρόπο και σκορ 95-80 της κατόχου του τίτλου το 2023 και πολυνίκη της διοργάνωσης με 11 τίτλους Ρεάλ Μαδρίτης στην «Uber Arena» του Βερολίνου.

Αυτή είναι η δεύτερη φορά που αναδεικνύεται πρωταθλητής Ευρώπης στο Βερολίνο και μάλιστα στο ίδιο γήπεδο. Οι πράσινοι κατέκτησαν απόψε τον πρώτο τίτλο τους 13 χρόνια μετά τον τελευταίο, που ήταν το 2011 στη Βαρκελώνη.

Το «δαιμονισμένο» ξεκίνημα των Μαδριλένων και τα γρήγορα τρία φάουλ του Ναν διαμόρφωσαν πολύ αρνητικά δεδομένα για τον Παναθηναϊκό, που βρέθηκε ακόμη και στο -14 (41-27). Όμως, οι Σλούκας, Βιλντόζα και Λεσόρ βοήθησαν την ελληνική ομάδα να μαζέψει τη διαφορά.

Στην τρίτη περίοδο η εξαιρετική άμυνα του Παναθηναϊκού του έδωσε ισχνό προβάδισμα, με τον τελικό και τον τίτλο να κρίνονται στην τελευταία περίοδο, εκεί όπου το «τριφύλλι» διέλυσε τη Ρεάλ σε άμυνα και επίθεση και με μπροστάρη τον συγκλονιστικό Σλούκα έραψε έβδομο αστέρι στο ευρωπαϊκό κουστούμι του.

Τα δεκάλεπτα: 36-25, 54-49, 61-64, 80-95.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ (Τσους Ματέο): Κοζέρ 2, Ρούντι, Καμπάσο 12 (2), Χεζόνια 8 (1), Ροντρίγκεθ 11 (1), Πουαριέ 8, Ταβάρες 4, Γιουλ 6 (2), Γιαμπουσέλε 8 (2), Εντιαγιέ 7 (2), Μούσα 15 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Εργκίν Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2, Βιλντόσα 3 (1), Σλούκας 24 (4), Παπαπέτρου 4, Γκραντ 11 (2), Ναν 21 (2), Λεσόρ 17, Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις, Χουάντσο 5, Μήτογλου 8 (2).