Μπάσκετ: Πρώτη ευρωπαϊκή νίκη του Άρη στο «φλεγόμενο» Αλεξάνδρειο (βίντεο)

Οι κιτρινόμαυροι επικράτησαν της Τουρκ Τέλεκομ με 68-66 για την 3η αγωνιστική του Eurocup

18/10/2023 22:08

Κάλλιο αργά, παρά ποτέ για τον Άρη. Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη έκανε σεφτέ στο Eurocup νικώντας με 68-66 την Τουρκ Τέλεκομ στο πολύ θερμό Αλεξάνδρειο, με τον κόσμο να ωθεί την ομάδα στην πρώτη νίκη της μετά από δύο ήττες στη διοργάνωση.

Στο εξαιρετικό ξεκίνημα του Άρη (9-2) οι Τούρκοι βρήκαν γρήγορα απαντήσεις, με τους Σανόγκο, Τολιόπουλο και Γκάλινατ να παίρνουν τη μερίδα του λέοντος στην επίθεση και να οδηγούν στους Θεσσαλονικείς στο +3 με τη λήξη της πρώτης περιόδου.

Στη δεύτερη η ιστορία ήταν διαφορετική, με τον Άρη να ξεκολλάει από το 23-27 διαμορφώνοντας το 32-27, αλλά αμέσως μετά ήταν η σειρά των φιλοξενούμενων για ένα mini run, που «έγραψε» το 34-38 του πρώτου ημιχρόνου.

Ο «καυτός» Τολιόπουλος κράτησε όρθιο τον Άρη στο τρίτο δεκάλεπτο, με τον αγώνα να κρίνεται στο τέταρτο.

Άρης και Τουρκ Τέλεκομ αντάλλαξαν «χτυπήματα», με το 68-66 του 37' να μένει μέχρι τέλους, αφού οι άμυνες έσφιξαν και οι Τούρκοι δεν βρήκαν το σουτ που έψαχναν στο τέλος.

Την ερχόμενη Τετάρτη (25/10, 21:00) ο Άρης θα δοκιμαστεί στην έδρα της πολωνικής Σλασκ Βρότσλαβ.

Τα δεκάλεπτα: 23-20, 34-38, 55-54, 68-66.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 2, Σανόγκο 12 (2), Τολιόπουλος 22 (4), Καρ 13 (1), Κατσίβελης 2, Περσίδης, Ντε Σόουζα 5, Χάρελ 3 (1), Γκάλινατ 9 (3).

ΤΟΥΡΚ ΤΕΛΕΚΟΜ (Τσάνακ): ΜακΝτάφι 8 (1), Σαϊμπίρ 8, Γιαγκμούρ, Πάλμερ 9 (1), Άνταμς 10 (2), Γουάλας 16 (2), Ακιέλ, Ουλουμπάι 6 (2), Σαβ, Ίνοχ 9.