Μπάσκετ: Το εξωπραγματικό τρίτο δεκάλεπτο έστειλε τον Ολυμπιακό στον τελικό της Ευρωλίγκας (βίντεο)

Στον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ φορ του Κάουνας η Μονακό προηγήθηκε με +12 στο πρώτο ημίχρονο, όμως οι ερυθρόλευκοι «έτρεξαν» επιμέρους σκορ 27-2(!), νίκησαν με 76-62 και θα διεκδικήσουν το τέταρτο τρόπαιό τους με αντίπαλο τη Ρεάλ Μαδρίτης

19/05/2023 20:01

Στον τελικό της Euroleague, με τρόπο πραγματικά... εκκωφαντικό, προκρίθηκε ο Ολυμπιακός για ένατη φορά στην ιστορία του, καθώς επικράτησε της Μονακό με 76-62 στον πρώτο ημιτελικό του φάιναλ φορ του Κάουνας και την Κυριακή (21/5) θα έχει την ευκαιρία να διεκδικήσει το τέταρτο τρόπαιο του στη διοργάνωση απέναντι στη Ρεάλ Μαδρίτης, που στο δεύτερο ημιτελικό νίκησε με 78-66 την Μπαρτσελόνα.

Η «αναιμική» εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου και το -12 απέναντι στους Μονεγάσκους (29-41), μετατράπηκε σε... καταιγίδα στο δεύτερο ημίχρονο για τον Ολυμπιακό, που συμπαρέσυρε στο διάβα του τη Μονακό και την έριξε στο καναβάτσο.

Η καταπληκτική τρίτη περίοδος με επιμέρους σκορ 27-2(!), άλλαξε τα πάντα κι οδήγησε τον Ολυμπιακό στον μεγάλο τελικό της Euroleague. Τρομερή εμφάνιση απ’ τον MVP της κανονικής περιόδου Σάσα Βεζένκοφ που σταμάτησε στους 19 πόντους και τα έξι ριμπάουντ, καθοριστικός στις στιγμές που η μπάλα «έκαιγε» κι ο αρχηγός των ερυθρόλευκων Κώστας Παπανικολάου με 15 πόντους (8ρ.) και πολλά μεγάλα καλάθια στο τρίτο δεκάλεπτο.

Τα δεκάλεπτα: 14-20, 29-41, 56-43, 76-62.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Γουόκαπ, Κάνααν 7 (1), Λούντζης, Λαρεντζάκης 4 (1), Φαλ 12, Σλούκας 9, Βεζένκοφ 19 (2), Παπανικολάου 15 (2), Μπόλομποϊ 2, Πίτερς, Μπλακς 3, ΜακΚίσικ 5 (1).

ΜΟΝΑΚΟ (Ομπράντοβιτς): Μπράουν 4, Οκόμπο 17 (2), Μονέκε 2, Λόιντ 11 (1), Ντιαλό 2, Μοτιεγιούνας 7, Ουαταρά, Χολ 2, Τζέιμς 17 (2).