Μπάσκετ: Το όνειρο παραλίγο να γίνει... εφιάλτης για τον Άρη (βίντεο)

Οι κιτρινόμαυροι, αν και προηγήθηκαν με 25 πόντους, νίκησαν τελικά με 89-85 τον Προμηθέα στην παράταση και έστειλαν σε τρίτο ματς τη σειρά των αγώνων

20/05/2024 22:38

Ελένη Τσαλκατίδου

Μετά από ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο, όπου το επιμέρους σκορ ήταν  27-12, ο Άρης επικράτησε εύκολα με του Προμηθέα Πατρών στο δεύτερο παιχνίδι των πλέι οφ μεταξύ των δύο ομάδων και έστειλε τη σειρά των αγώνων σε τρίτο ματς στην αχαϊκή πρωτεύουσα.

Το πρώτο δεκάλεπτο ήταν αναγνωριστικό για τις δύο ομάδες, με τους κιτρινόμαυρους να πατάνε… γκάζι στη συνέχεια και να πηγαίνουν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους 41-33.

Στην τρίτη περίοδο το σύνολο του Καστρίτη παρουσιάστηκε αγνώριστο και με εκπληκτικούς τους Χάρελ, Ντε Σόουζα και Γκάλινατ «έχτισε» σταδιακά μια διαφορά, που όσο περνούσε ο χρόνος αυξάνονταν, φτάνοντας στη μέγιστη τιμή της το +25 (68-43) στο 28'.

Οι Πατρινοί πίεσαν και μείωσαν σε 75-70 στο 38' και τελικά έστειλαν το ματς στην παράταση, ισοφαρίζοντας στα τελευταία δευτερόλεπτα με τρίποντο του Χέιλ μπροστά από το κέντρο οι φιλοξενούμενοι σε 76-76.

Στο έξτρα πεντάλεπτο της παράτασης, οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι-χέρι στο σκοράρισμα, με τον Τολιόπουλο να ευστοχεί σε τέσσερις ελεύθερες βολές 3'' πριν το φινάλε και να διαμορφώνει το τελικό 89-85.

Τα δεκάλεπτα: 21-16, 41-33, 68-45, 89-85.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σταρκ 5 (1), Σανόγκο 2, Τολιόπουλος 13 (2), Κατσίβελης 5 (1), Μπλούμπεργκς 4, Μποχωρίδης 7 (1), Περσίδης 2, Ντε Σόουζα 23, Χάρελ 16 (3), Γκάλινατ 12 (1).

ΠΡΟΜΗΘΕΑΣ ΠΑΤΡΩΝ (Παπαθεοδώρου): Μπαζίνας 4, Χάμιλτον 16 (1), Ρέινολντς 3 (1), Χρυσικόπουλος 2, Καραγιαννίδης 6, Χέιλ 18 (2), Κάουαν 14 (3), Κόνιαρης, Πάπας 10 (1), Κόφι 1, Ετσενίκε 11.