Μπάσκετ: Τρομερός ΠΑΟΚ, έφερε τα πάνω-κάτω στο Βέλγιο και κέρδισε τη Λίμπουργκ (βίντεο)

Ο Δικέφαλος βρέθηκε ακόμα και στο -12, αλλά οι παίκτες του Καντσελιέρι απέδρασαν τελικά με το διπλό (74-70) στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Europe Cup

09/10/2024 23:40

Ελένη Τσαλκατίδου

Μετά από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι, όπου ο ΠΑΟΚ βρέθηκε πίσω στο σκορ ακόμα και με 12 πόντους (40-28), ο Δικέφαλος απέδρασε με το διπλό από το Βέλγιο, επικρατώντας με 74-70 της Λίμπουργκ στην πρεμιέρα της φάσης των ομίλων του Europe Cup.

Όπως ακριβώς, λοιπόν, και στο ελληνικό πρωτάθλημα όπου οι παίκτες του Καντσελιέρι ξεκίνησαν με το… δεξί, έτσι και στην Ευρώπη μπόρεσαν να πάρουν τους δυο βαθμούς, αν και στο μεγαλύτερο διάστημα του αγώνα κυνηγούσαν στο σκορ.

Μετά το πρώτο ισόπαλο (21-21) δεκάλεπτο, οι γηπεδούχοι πάτησαν… γκάζι και προηγήθηκαν με 40-28 λίγο πριν από την ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Ωστόσο, οι ασπρόμαυροι αντέδρασαν στο ξεκίνημα της τρίτης περιόδου και μείωσαν σε απόσταση αναπνοής 46-44.

Οι Βέλγοι, όμως, δεν το έβαλαν κάτω και έγιναν ξανά κυρίαρχοι στο σκορ, προηγούμενοι με 60-49 έξι λεπτά πριν από το τέλος.

Στη συνέχεια ήταν η σειρά του συνόλου του Καντσελιέρι να «τρέξει» ένα σερί 8-0 (από 62-64 σε 62-70) και να πάρει αυτό τα ηνία, οδηγώντας τον ΠΑΟΚ στην πρώτη του νίκη στο Europe Cup.

Τα δεκάλεπτα: 21-21, 42-35, 58-49, 70-74.

Λίμπουργκ (Βεστφάλεν): Ντελαλιέ 19 (2), Γκίλτεϊ, Χάμοντς 3 (1), Χολμς 11 (1), Τζόουνς 3, Λίμανς 3, Λεσουίς 8 (1), Πέμπερτον 12, Βαντερχάγκεν 11 (1).

ΠΑΟΚ (Καντσελιέρι): Άπσον 13, Περσίδης 2, Μπάρτλεϊ 10 (1), Ρέινολντς 6, Κράουζερ 14 (4), Χέντερσον 2, Φόρεστερ 10, Ιατρίδης, Κατσίβελης 12, Σκουλαριώτης , Παπαδάκης 5 (1).