ΝΒΑ: Πρεμιέρα με επίδειξη δύναμης των πρωταθλητών και ένα πρωτόγνωρο ρεκόρ (βίντεο)

Οι Μπόστον Σέλτικς συνέτριψαν τους Νιου Γιορκ Νικς με 132-109 και οι Λεμπρόν και Μπρόνι Τζέιμς έγιναν το πρώτο δίδυμο πατέρα και γιου που αγωνίζονται μαζί σε ματς της κανονικής περιόδου

23/10/2024 11:28

Εντυπωσιακοί ήταν οι πρωταθλητές Μπόστον Σέλτικς απέναντι στους ανανεωμένους Νιου Γιορκ Νικς στην πρεμιέρα του ΝΒΑ, στο «TD Garden» της Βοστώνης. Οι «Κέλτες» ήταν ασταμάτητοι και έφτασαν στη νίκη εύκολα με 132-109, ευστοχώντας σε 29 τρίποντα και ισοφαρίζοντας την καλύτερη επίδοση στην ιστορία του πρωταθλήματος.

Μάλιστα οι Σέλτικς πέτυχαν το 29ο τρίποντό τους νωρίς στο τέταρτο δεκάλεπτο, στη συνέχεια είχαν δύο airball και 13 άστοχες προσπάθειες στη σειρά από το τρίποντο, καθώς επιδίωκαν να σπάσουν το ρεκόρ που είχε καταγραφεί το 2020 από τους Μιλγουόκι Μπακς. Το πλήθος φώναζε «ένα ακόμη τρίποντο!» στα τελευταία λεπτά, αλλά στην τελευταία κατοχή της Βοστώνης, ο Πέιτον Πρίτσαρντ δεν επιχείρησε άλλο σουτ, αφήνοντας να τελειώσει ο χρόνος.

Στο δεύτερο ματς της πρεμιέρας, οι Λ.Α. Λέικερς επικράτησαν των Μινεσότα Τίμπεργουλβς στο Λος Άντζελες με 110-103, με τους Λεμπρόν και Μπρόνι Τζέιμς να γράφουν ιστορία ως το πρώτο δίδυμο πατέρα-γιου που συνυπήρξαν στο παρκέ ως συμπαίκτες σε αγώνα NBA.