Ο Άρης νίκησε με 3-1 τον Εθνικό Άχνας αλλά έχασε τον Μπράμπετς

Ο Τσέχος στόπερ αποχώρησε με κάκωση στο 16ο λεπτό του φιλικού αγώνα στο «Κλ. Βικελίδης»

20/07/2023 23:19

Αποδοτικός κατά διαστήματα ο Άρης επικράτησε στο «Κλεάνθης Βικελίδης» επί του Εθνικού Άχνας με 3-1, σε φιλικό αγώνα που αποτέλεσε το τελευταίο τεστ για τους κιτρινόμαυρους πριν από την έναρξη των επίσημων αγωνιστικών υποχρεώσεών τους για τη νέα σεζόν και στιγματίστηκε από τον τραυματισμό του Γιάκουμπ Μπράμπετς.

Ο Τσέχος κεντρικός αμυντικός έπεσε άτσαλα στο έδαφος σε διεκδίκηση της μπάλας στο 16', αποκόμισε ενοχλήσεις στο γόνατο και αντικαταστάθηκε αναγκαστικά από τον Απόστολο Τερζή. Η πρώτη ιατρική διάγνωση για το πρόβλημά του αφορά σε κάκωση και αύριο προγραμματίστηκε να υποβληθεί σε μαγνητική τομογραφία.

Οι ομάδες εισήλθαν στον αγωνιστικό χώρο με τους ποδοσφαιριστές να κρατούν πανό «Δεν ξεχνώ» για τα 49 χρόνια από την τουρκική εισβολή στην Κύπρο. Για τη σημερινή θλιβερή επέτειο τηρήθηκε, επίσης, πριν από την έναρξη του αγώνα, ενός λεπτού σιγή. Λίγα λεπτά πριν από τη σέντρα, η κυπριακή ομάδα άφησε λουλούδια σε σημείο του γηπέδου, στη μνήμη του Άλκη Καμπανού.

Ο Άρης άνοιξε το σκορ στο 13' με τον Ρουπ και στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου ο Γκρέι «έγραψε» το 2-0. Ο Νταρίντα στο 51' τριπλασίασε τα τέρματα των κιτρινόμαυρων και στο 54’ ο Μάριος Ηλία μείωσε για τους Κύπριους διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

ΑΡΗΣ: Χουτεσιώτης, Οντουμπάτζιο, Φαμπιάνο, Μπράμπετς (18’ Αηδόνης), Ματαρίτα, Ζουλ, Ρουπ, Νταρίντα, Πάλμα, Μενέντες, Γκρέι. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι Εμπακατά, Φεράρι, Τζούρασεκ, Σαβέριο, Χριστοδουλόπουλος, Κάρλσον, Ντουκουρέ, Πάβισιτς.

ΕΘΝΙΚΟΣ ΑΧΝΑΣ: Μάρκοβιτς, Φιάκας, Ακσεντίγεβιτς, Περατικός, Λομοτέϊ, Ντε Ιριόντο, Σπιρόβσκι, Πράζιτς, Λίπσκι, M. Ηλία, Χριστοφή. Στο δεύτερο ημίχρονο αγωνίστηκαν και οι: Καμπρέρα, Κυριακού, Ιωάννου, Πεχλιβάνης, Φροξυλιάς, Γκόμες, Αγγελόπουλος, Νικολάου, Χαραλάμπους, Κ. Ηλία.