Ολυμπιακοί Αγώνες: Χάλκινο μετάλλιο για την Ελλάδα ο παλαιστής Νταουρέν Κουρουγκλίεφ (βίντεο)

Ο αθλητής με καταγωγή από το Νταγκεστάν νίκησε τον Άμινε Μίλες Ναζέμ από το Σαν Μαρίνο με 5-4 και κατέκτησε το όγδοο ελληνικό μετάλλιο στο Παρίσι

09/08/2024 21:45

Τα οκτώ μετάλλια έφτασε η Ελλάδα στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού. Το όγδοο συνολικά και έκτο χάλκινο ήλθε από τον παλαιστή Νταουρέν Κουρουγκλίεφ, που στον τελικό των ρεπεσάζ στα 86 κιλά της  ελευθέρας πάλης νίκησε με 5-4 τον Άμινε Μίλες Ναζέμ, που εκπροσωπεί το Σαν Μαρίνο και στο Τόκιο είχε κατακτήσει το χάλκινο μετάλλιο.

Μετά το αναγνωριστικό πρώτο λεπτό, ο Κουρουγκλίεφ πήρε τους δύο πρώτους πόντους του στο 4:23 πριν το τέλος (2-0), παίρνοντας ψυχολογία για το δεύτερο μέρος, όπου έφερε ολοκληρωτικά τον αγώνα στα μέτρα του με άλλους δύο πόντους ένα λεπτό πριν το φινάλε.

Η τελική επίθεση του Άμινε μείωσε τη διαφορά σε 4-2 και λίγο έλειψε να φέρει και την ισοφάριση στην τελευταία λαβή του 3'' πριν το τέλος. Η ελληνική πλευρά έκανε challenge το οποίο κέρδισε, παίρνοντας κι έναν πόντο που διαμόρφωσε το τελικό 5-4 και χάρισε το χάλκινο στον Κουρουγκλίεφ.

Στη φάση των «16» ο Κουρουγκλίεφ, που κατάγεται από το Νταγκεστάν και ήλθε στην Ελλάδα μετά την απαγόρευση συμμετοχής των Ρώσων αθλητών σε διεθνείς διοργανώσεις, νίκησε τον Πορτορικανό Έθαν Αντριάν Ράμος με 11-0, ενώ στα προημιτελικά ηττήθηκε από τον δευτεραθλητή κόσμου Ιρανό Χασάν Γιαζντανιχαρατί με 9-4. Μπαίνοντας στη διαδικασία των ρεπεσάζ, επικράτησε του Αυστραλού Τζέιντεν Αλεξάντερ Λόρενς με 10-0.

Αυτό είναι το πρώτο ελληνικό Ολυμπιακό μετάλλιο στην πάλη μετά από 20 χρόνια, αφού ο τελευταίος που το είχε κατακτήσει, ήταν ο Αρτιόμ Κιουρεγκιάν το 2004.