Ολυμπιακοί Αγώνες: Χάος στην ποδοσφαιρική πρεμιέρα - Επεισόδια και διακοπή στο ματς της Αργεντινής με το Μαρόκο (βίντεο)

Χαμός μετά το 2-2 των Αργεντινών στο 90'+16', με το γκολ να ακυρώνεται μετά από... ώρες - Νίκη για την Ισπανία, 2-1 επί του Ουζμπεκιστάν

24/07/2024 18:30

Ο Κριστιάν Μεδίνα στο 90'+16' σκόραρε και επέτρεψε στην Αργεντινή να αποφύγει την ήττα στην πρεμιέρα της απέναντι στο Μαρόκο (2-2), στο Ολυμπιακό τουρνουά ποδοσφαίρου, με το οποίο άρχισε η αγωνιστική δράση στους Ολυμπιακούς Αγώνες, δύο ημέρες πριν από την τελετή έναρξης της Παρασκευής (26/7). Ωστόσο, το ματς στιγματίστηκε από σοβαρά επεισόδια και εντέλει το γολ δεν μέτρησε, με το Μαρόκο να παίρνει τη νίκη με 2-1.

Στο «Γκοφρουά-Γκισάρ» του Σεντ Ετιέν οι Μαροκινοί προηγήθηκαν με 2-0 χάρη στο πλασέ του Ραχίμι στις καθυστερήσεις του πρώτου ημιχρόνου και το εύστοχο πέναλτι του ίδιου στο 50', αλλά η «αλμπισελέστε», χρυσή Ολυμπιονίκης το 2004 και το 2008, αντέδρασε και μείωσε σε 2-1 με τον Σιμεόνε στο 71', πριν πετύχει την ισοφάριση στην εκπνοή.

Μετά το 2-2 ακολούθησαν σκηνές χάους, με εισβολή οπαδών και κροτίδες στον αγωνιστικό χώρο και τους Μαροκινούς να διαμαρτύρονται για τις καθυστερήσεις και τη διακοπή, η οποία συνεχίζεται, με τους διοργανωτές να ενημερώνουν μετά από περίπου μία ώρα πως ο αγώνας είχε ολοκληρωθεί με σκορ 2-2.

Όμως, οι ομάδες επέστρεψαν στο γήπεδο, το γκολ εξετάστηκε από το VAR, ακυρώθηκε και το Μαρόκο νίκησε με 2-1.

Φοβερά πράγματα...

Με το δεξί η Ισπανία

Η Ισπανία νίκησε με 2-1 το Ουζμπεκιστάν στον έτερο αγώνα με τον οποίο ξεκίνησε το Ολυμπιακό τουρνουά στο Παρίσι.

Ο Πουμπίλ άνοιξε το σκορ στο 23', ο Σομουρόντοφ ισοφάρισε στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου με εκτέλεση πέναλτι και οι Ισπανοί έφτασαν στη νίκη με το γκολ του Γκόμεθ στο 62'.