Ολυμπιακοί Αγώνες: Πολύ εύκολα στα προημιτελικά των 86 κιλών ο παλαιστής Νταουρέν Κουρουγκλίεφ (βίντεο)

Νίκησε τον Πορτορικανό Έθαν Αντριάν Ράμος με 11-0 και θα αντιμετωπίσει τον δευτεραθλητή κόσμου Ιρανό Χασάν Γιαζντανιχαρατί

08/08/2024 13:48

Στην πρώτη του συμμετοχή σε Ολυμπιακούς Αγώνες, ο Νταουρέν Κουρουγκλίεφ ξεκίνησε με απόλυτη επιτυχία την προσπάθειά του να εξασφαλίσει μετάλλιο στην κατηγορία των 86 κιλών της ελευθέρας πάλης.

Ο 31χρονος παλαιστής με καταγωγή από το Νταγκεστάν, που αγωνίζεται στο Παρίσι με τα χρώματα της Ελλάδας, νίκησε τον Πορτορικανό Έθαν Αντριάν Ράμος με 11-0 και πέρασε στην οκτάδα.

Ο Κουρουγκλίεφ προηγήθηκε με 1-0 λίγο πριν το τρίτο λεπτό και αμέσως μετά αύξησε το προβάδισμα του σε 7-0 με δύο διαδοχικές λαβές, ενώ έφθασε στην νίκη με χαρακτηριστική άνεση, καθώς ο αντίπαλος του έπαιζε μονίμως παθητικά.

Στον προημιτελικό, ο Κουρουγκλίεφ θα αντιμετωπίσει σε λίγη ώρα τον δευτεραθλητή κόσμου Ιρανό Χασάν Γιαζντανιχαρατί, που νίκησε με 10-0 τον Αυστραλό Αλεξάντερ Λόρενς.