Παναθηναϊκός - Άρης 1-0: Λεπτό προς λεπτό ο τελικός κυπέλλου (LIVE)

Σε πραγματικό χρόνο όσα συμβαίνουν στο μεγάλο ματς του Πανθεσσαλικού

25/05/2024 20:10

Μείνετε στο makthes.gr για εκτενές ρεπορτάζ.

Με buzzer-beater ο Παναθηναϊκός κατακτά το κύπελλο. Επίθεση του Θόδωρου Καρυπίδη στη διαιτητή Στεφανί Φραπάρ, που φυγαδεύεται.

ΤΕΛΟΣ. ΚΥΠΕΛΛΟΥΧΟΣ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ.

90'+6' Ο Μπερνάρ «σπάει» για τον Χουάνκαρ, σέντρα, πλασέ του Βαγιαννίδη, 1-0.

ΓΚΟΛ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ!

Η αποβολή του Ζουλ

90'+3' Κίτρινη ο Χουάνκαρ.

90'+3' Απειλεί ο Μπακασέτας, ελάχιστα άουτ το σουτ του.

90'+2' Κίτρινη ο Μορόν.

Έξι τα λεπτά των καθυστερήσεων.

Μονόλογος του Παναθηναϊκού το ματς μετά τις δύο αποβολές του Άρη, που φαίνεται να ψάχνει την παράταση.

87' Κόρνερ ο Παναθηναϊκός. Τίποτα.

Η αποβολή του Νταρίντα

79' Καλή ευκαιρία ο Παναθηναϊκός, αστοχεί ο Μπερνάρ.

Στο 10 εναντίον 10 ο Άρης έχασε ποιότητα με Βερστράτε αντί Μανού Γκαρθία και τώρα δεν μπορεί να κρατήσει την μπάλα.

Η τεράστια ευκαιρία του Σαμόρα

Η αποβολή του Κώτσιρα

Τρεις αποβολές μέσα σε 20 λεπτά. Δέκα εναντίον εννιά ο Παναθηναϊκός.

71' Αποβάλλεται ο Ζουλ με απευθείας κόκκινη για κλωτσιά στο στήθος του Μπακασέτα.

ΔΕΥΤΕΡΗ ΚΟΚΚΙΝΗ Ο ΑΡΗΣ!

68' Ο Μάντζιος ετοιμαζόταν να ρίξει στο ματς τον Φετφατζίδη, αλλά μετά την αποβολή του Νταρίντα, αντικαθιστά τον Μανού Γκαρθία με τον Βερστράτε.

65' Φάουλ ο Νταρίντα στον Αράο, δεύτερη κίτρινη ο Τσέχος.

ΚΟΚΚΙΝΗ ΚΑΙ Ο ΑΡΗΣ!

63' Πρώτη αλλαγή για τον Παναθηναϊκό. Βαγιαννίδης αντί Μαντσίνι.

60' Ο Μορόν κλέβει την μπάλα στο κέντρο, παίρνει μέτρα και σουτάρει ανεπιτυχώς.

59' Πιέζει ο Άρης. Νέο κόρνερ.

Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη!

Στο 56' ο Σαμόρα αστοχεί από τη μικρή περιοχή.

55' Ο Σαμόρα φεύγει στην κόντρα, σωτήριο τάκλιν του Γεντβάι.

53' Στο 4-4-1 με δεξί μπακ τον Μαντσίνι προς το παρόν ο Παναθηναϊκός. Ετοιμάζεται ο Βαγιαννίδης.

51' Δεύτερη κίτρινη ο Κώτσιρας για φάουλ στον Σαμόρα, αλλάζουν οι ισορροπίες του ματς.

ΚΟΚΚΙΝΗ Ο ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ!

49' Κόρνερ ο Άρης. Αδύναμο σουτ του Νταρίντα, μπλόκαρε ο Λοντίγκιν.

Η στιγμή έντασης στο πρώτο ημίχρονο

Ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο.

Κακό το ματς στο Πανθεσσαλικό. Αλληλοεξουδετέρωση των δύο ομάδων στη μεσαία γραμμή. Αμφότεροι ποντάρουν στο λάθος του αντιπάλου. Στο 23' η κορυφαία στιγμή του τελικού.

Ολοκληρώθηκε το πρώτο ημίχρονο. Χωρίς γκολ Παναθηναϊκός και Άρης.

Τρία τα λεπτά των καθυστερήσεων.

45' Κόρνερ ο Παναθηναϊκός, «καθαρίζει» ο Κουέστα.

43' Κίτρινη στον Τσέριν για φάουλ σε αντεπίθεση του Άρη.

41' Κίτρινη κάρτα και για τον Μοντόγια, για σκληρό φάουλ στον Μπερνάρ.

39' Κόρνερ για τον Παναθηναϊκό. Απομακρύνει η άμυνα.

Η μεγάλη ευκαιρία του Άρη

37' Κόρνερ ο Άρης. Δεν βγάζει πουθενά.

35' Ένταση μεταξύ Σαμόρα και Γεντβάι. Από μία κίτρινη σε Σαμόρα και Κώτσιρα.

31' Διπλή τελική από τον Παναθηναϊκό, σώματα αμυνόμενων δεν άφησαν την μπάλα να περάσει.

30' Πρώτο κόρνερ και για τον Παναθηναϊκό. Περνάει ανεκμετάλλευτο.

Τα συνθήματα των φιλάθλων του Άρη

27' Καλή στιγμή για τον Παναθηναϊκό. Ο Μαντσίνι «έκοψε» μέσα στην περιοχή, σούταρε και ο Κουέστα μπλόκαρε την μπάλα.

25' Τεράστια ευκαιρία για τον Άρη!

Εκτέλεση φάουλ του Σουλεϊμάνοφ, κεφαλιά του Φαμπιάνο, σωτήρια επέμβαση του Λοντίγκιν.

22' Ανεβαίνει η ένταση του ματς. Μέσα σε λίγα δευτερόλεπτα δύο δυνατά φάουλ από Μπερνάρ και Μορόν. Παρατηρήσεις σε αμφότερους από τη Φραπάρ.

Χωρίς μεγάλη φάση το πρώτο τέταρτο του ματς. Μόνο συνθήματα για τον Άρη ακούγονται στο γήπεδο.

15' Κίτρινη ο Νταρίντα, η πρώτη στο ματς. Για σκληρό μαρκάρισμα στον Χουάνκαρ.

Η είσοδος των ομάδων στο γήπεδο

Ο Άρης «σημαδεύει» τον Ρούμπεν Πέρεθ, με τον Μανού Γκαρθία να τον πρεσάρει, ώστε να τον βγάλει εκτός ανάπτυξης του Παναθηναϊκού.

8' Ο Οντουμπάτζο έκλεψε την μπάλα, αλλά τα σουτ των Μορόν και Μανού Γκαρθία δεν είχαν τύχη.

Ο Άρης αμύνεται σε διάταξη 4-4-2, με τον Μανού Γκαρθία να είναι ο δεύτερος που πρεσάρει στο build-up του Παναθηναϊκού.

5' Πρώτο κόρνερ για τον Άρη. Ο Λοντίγκιν επενέβη με γροθιά, πρώτη τελική από τον Μοντόγια, που έστειλε την μπάλα ψηλά άουτ.

2' Στον Παναθηναϊκό ανήκει η πρωτοβουλία των κινήσεων στα πρώτα λεπτά. Ο Άρης περιμένει τον αντίπαλο από τη μεσαία γραμμή και κάτω.

ΞΕΚΙΝΗΣΕ Ο ΑΓΩΝΑΣ!

Την μπάλα στο κέντρο του γηπέδου θα τοποθετήσουν η διαιτητής Στεφανί Φραπάρ και η 11χρονη Λουκία, μέσω της πρωτοβουλίας του Betsson Foundation.

Οι αρχηγοί των ποδοσφαιρικών ομάδων των γυναικών του Παναθηναϊκού και του Άρη, Κοκοτσάκη και Κοκοβιάδου, έφεραν στο γήπεδο το τρόπαιο του τελικού. Τους ποδοσφαιριστές των δύο ομάδων χαιρετούν οι Τάκης Μπαλτάκος, Γιάννης Αλαφούζος και Θόδωρος Καρυπίδης.

Παρούσα στο γήπεδο και η Ειρήνη Καρυπίδου, πρόεδρος και διευθύνουσα σύμβουλος της ΠΑΕ Άρης.

Δείτε περισσότερα εδώ

Αισιόδοξος για τη μάχη του Άρη ο εμβληματικός Ντίνος Κούης.

Η Στεφανί Φραπάρ είναι η πρώτη γυναίκα που θα διαιτητεύσει τελικό κυπέλλου στην Ελλάδα.

Δείτε τις δηλώσεις της

Την ίδια ώρα, στη Θεσσαλονίκη πολύς κόσμος έχει συγκεντρωθεί στην περιοχή της Χαριλάου, για να παρακολουθήσει τον ιστορικό αγώνα του Άρη.

Από την «ανάγνωση» των δύο ενδεκάδων, διαφαίνεται η πρόθεση του Παναθηναϊκού να παίξει φουλ επίθεση, τη στιγμή που ο Άρης παρατάσσεται σε διάταξη 4-1-4-1, με τον Μανού Γκαρθία να παίρνει θέση στη βασική ενδεκάδα.

Καλησπέρα σας από το Πανθεσσαλικό στάδιο, όπου υπό δρακόντεια μέτρα ασφαλείας ο Παναθηναϊκός και ο Άρης διεκδικούν το τρόπαιο του κυπελλούχου Ελλάδας. Το «τριφύλλι» μετράει 19 κατακτήσεις, ενώ ο Άρης μία, αυτή του 1970.