ΠΑΟΚ και Άρης ισόπαλοι με 2-2 στο θρίλερ της Τούμπας (photos)

Το τρομερό ντέρμπι της Θεσσαλονίκης είχε δράμα, γκολ, κόκκινες και VAR, αλλά όχι νικητή

22/09/2019 20:45

Το σημερινό ντέρμπι μεταξύ ΠΑΟΚ και Άρη στο γήπεδο της Τούμπας θα μνημονεύεται για πολλά χρόνια. Με δύο γκολ στην αρχή κι άλλα δύο στο τέλος, οι δύο ομάδες της Θεσσαλονίκης αναδείχτηκαν ισόπαλες με 2-2, με τους κιτρινόμαυρους να παίρνουν προβάδισμα στο 87’ και τον Δικέφαλο να ισοφαρίζει στο έβδομο λεπτό των καθυστερήσεων.

Η ιστορία του ματς στο πρώτο ημίχρονο γράφτηκε μέσα σε λίγα λεπτά και μάλιστα στο ξεκίνημα, με τον ΠΑΟΚ να προβάλλει ξανά την αμυντική του δυσλειτουργία στα στημένα του αντιπάλου, αλλά και τις αρετές του στα αντίστοιχα δικά του. Στο 4’ ο Ιντέγε εκτέλεσε εύστοχα εντός περιοχής για το 0-1 και ο Δικέφαλος αντέδρασε με την ισοφάριση χάρη στην κεφαλιά του Μάτος μετά από εκτέλεση κόρνερ στο 6’.

Στο υπόλοιπο του πρώτου ημιχρόνου είδαμε τον ΠΑΟΚ να αδυνατεί να κάνει παιχνίδι από τον άξονα επιμένοντας σε ανάπτυξη από τα άκρα και ειδικά από δεξιά, όπου ο Άρης δεν μπορούσε να αντιμετωπίσει τον Μάτος. Τα δεδομένα για τον ΠΑΟΚ άλλαξαν με τη γρήγορη αναγκαστική αντικατάσταση του τραυματία Πέλκα στο 15’, με τον Ζαμπά να μετατοπίζεται σε ρόλο δεύτερου φορ και τον Λημνιό να παίζει ως δεξιός μεσοεπιθετικός.

Ο Άρης, από την άλλη, επέλεξε να μην επιδιώξει την κατοχή της μπάλας, να απομονώσει τους χαφ του ΠΑΟΚ από τους επιθετικούς και να ψάξει κάτι καλό στην κόντρα. Οι καλές στιγμές στο πρώτο μέρος ήταν ελάχιστες, με κορυφαία αυτή του τρίτου λεπτού των καθυστερήσεων, όταν σκόραρε με κεφαλιά ο Μάτος, αλλά ο Μπίσεσβαρ, που έκανε την πρώτη κεφαλιά στο δοκάρι, «συνελήφθη» οφσάιντ, κάτι που επιβεβαιώθηκε μέσω VAR.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου ημιχρόνου ο Έμαν αντικατέστησε τον Κουέστα, που είχε τραυματιστεί από το 19’ μετά από χτύπημα που δέχτηκε από τον Άκπομ, σε μία φάση που ο Σιδηρόπουλος δεν έκανε χρήση κίτρινης κάρτας. Ο ΠΑΟΚ κυκλοφόρησε καλύτερα τη μπάλα, αλλά είχε πρόβλημα στην τελική πάσα, όπως και ο Άρης, που στις αντεπιθέσεις του δεν αξιοποίησε τον Ιντέγε, ο οποίος έκανε κίνηση πίσω από την πλάτη της άμυνας των γηπεδούχων.

Οι ισορροπίες άλλαξαν στο 67’ με την αποβολή του Μάτος με σωστή δεύτερη κίτρινη. Στο επόμενο λεπτό ο Πασχαλάκης έκανε τρομερή απόκρουση σε σουτ του Ιντέγε, ενώ η αντίδραση του Φερέιρα ήταν να αλλάξει φορ, Σφιντέρσκι αντί Άκπομ, με τον Λημνιό να παίζει δεξιός μπακ.

Στο 71’ με δέκα παίκτες έμεινε κι ο Άρης με τη δεύτερη κίτρινη του Σάσα και έξι λεπτά αργότερα ο Έμαν σταμάτησε τον Μίσιτς στη μεγαλύτερη μέχρι τότε ευκαιρία του ΠΑΟΚ στο ματς.

Το ματς, που πριν την αποβολή του Σάσα έμοιαζε κομμένο και ραμμένο στα μέτρα του Άρη, έμοιαζε πλέον να εξαρτάται από τον ΠΑΟΚ, που άρχισε να προσπαθεί κι από τον άξονα, αλλά δεν έβρισκε λύσεις.

Μέχρι που φτάσαμε στο 87ο λεπτό και το σουτ του Ματίγια, που βρήκε απροετοίμαστο τον Πασχαλάκη και διαμόρφωσε το 1-2. Στις καθυστερήσεις ο ΠΑΟΚ πίεσε αφόρητα, είχε δοκάρι με τον Βαρέλα στο 95’ και ισοφάρισε με σουτ του Μίσιτς στο 97’.

Εκτός από τις αποβολές των Μάτος και Σάσα, ο Σιδηρόπουλος έδειξε κίτρινες σε Άκπομ, Μίσιτς, Ντιγκινί, Γκάμα, Σούντγκρεν και Ματίγια.

ΠΑΟΚ: Πασχαλάκης, Μάτος, Βαρέλα, Κρέσπο, Γιαννούλης, Ντούγκλας Αουγκούστο, Μίσιτς, Ζαμπά (58’ Ελ Καντουρί), Μπίσεσβαρ, Πέλκας (15’ Λημνιός), Άκπομ (70’ Σφιντέρσκι).

ΑΡΗΣ: Koυέστα (46’ Έμαν), Σούντγκρεν, Βέλεθ, Ροζ, Κόρχουτ, Σάσα, Ματίγια, Φετφατζίδης (85’ Σόουζα), Γκάμα (65’ Λάρσον), Ντιγκινί, Ιντέγε.