ΠΑΟΚ - Μάλμε 3-4: Άλλος ένας μαρτυρικός αποκλεισμός (βίντεο)

Ο Δικέφαλος είχε σφιχταγκαλιάσει την πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League, αλλά ισοφαρίστηκε σε 3-3 στο έκτο λεπτό των καθυστερήσεων και σχεδόν κατέρρευσε στην παράταση - Με Τσέλιε ή Σάμροκ Ρόβερς στα πλέι οφ του Europa League

13/08/2024 23:23

Εκεί που λες ότι αυτά δεν γίνονται, έρχεται ένα κρίσιμο ευρωπαϊκό ματς του ΠΑΟΚ για να σε διαψεύσει. Ο Δικέφαλος έχασε με 4-3 στην παράταση από τη Μάλμε στην Τούμπα και αποκλείστηκε από τα πλέι οφ του Champions League, για να επιβεβαιωθεί το κακό σενάριο της συμμετοχής στα πλέι οφ του Europa League. Εκεί, αντίπαλος θα είναι μία εκ των Τσέλιε και Σάμροκ Ρόβερς, με το πρώτο ματς στη Σλοβενία να έχει λήξει 1-0 υπέρ της Τσέλιε.

«Τρελό» πρώτο ημίχρονο

Με το 2-2 στη Σουηδία κατά νου, ο ΠΑΟΚ μπήκε πιο παθητικά από τη Μάλμε στο ματς και το πλήρωσε στο 9', όταν μετά από πλάγιο άουτ ο Νανάσι σκόραρε από το δεύτερο δοκάρι, σε μία φάση όπου οι Σάστρε και Οζντόεφ έχασαν τους παίκτες του.

Καθώς μέχρι εκείνο το διάστημα ο ΠΑΟΚ δεν μπορούσε να κρατήσει την μπάλα και η Μάλμε έβγαινε εύκολα από την πίεση, η ελληνική ομάδα έπρεπε να ψάξει τρόπο αντίδρασης. Δεν τον βρήκε με οργανωμένο παιχνίδι -δεν του το επέτρεψε η Μάλμε- αλλά με μία στατική φάση, την απευθείας εκτέλεση φάουλ του Τάισον στο 21' και το αδιανόητο βολέ του Κουλιεράκη από τα 40 μέτρα στο 43', ένα γκολ που μοιάζει με συστατική επιστολή για έναν ποδοσφαιριστή που ίσως κολλάει τα τελευταία ένσημά του ως μέλος του ΠΑΟΚ.

Όμως, το πρώτο ημίχρονο είχε και συνέχεια. Δύο λεπτά μετά (45') ο Νανάσι σκόραρε ξανά εκμεταλλευόμενος τη διπλή αδράνεια των Μπάμπα και Σάστρε, αλλά στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ζίβκοβιτς με πανέξυπνο διαγώνιο πλασέ διαμόρφωσε το 3-2.

Σοκ στο 90'+6'

Με το 3-2 στον ηλεκτρονικό πίνακα, η Μάλμε έπρεπε να ρισκάρει. Οι Σουηδοί ανέβηκαν πιο ψηλά και άφησαν κενούς χώρους στον ΠΑΟΚ, που έχασε μεγάλες ευκαιρίες στο 57' και το 60'. Στην πρώτη περίπτωση ο Νταλίν και το δοκάρι στέρησαν το δεύτερο γκολ από τον Κουλιεράκη και στη δεύτερη ο Μουργκ (που στο μεταξύ είχε αντικαταστήσει τον τραυματία Τάισον) αστόχησε σε τετ-α-τετ με τον γκολκίπερ της Μάλμε.

Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με το σουτ του Λάρσεν στο 67', που σταμάτησε στον Κοτάρσκι και στο τελευταίο 25λεπτο ο ΠΑΟΚ πίεσε τις πρώτες πάσες των Σουηδών και έπαιξε μαζική άμυνα όταν αυτοί περνούσαν το κέντρο. Όμως, σε ένα τέτοιο ματς φυσικά και δεν θα κυλούσαν όλα ομαλά στο τέλος.

Λίγο πριν εκπνεύσει το πεντάλεπτο των καθυστερήσεων, ένα λάθος του Ντεσπόντοφ έδωσε στη Μάλμε την ευκαιρία να γεμίσει την περιοχή. Μετά από εκτέλεση φάουλ, πρώτα ο Κοτάρσκι και μετά οι αμυνόμενοι απέκρουσαν την μπάλα, όμως ο Καμαρά την έστειλε πάνω στον Σέτερστρεμ, που με κόντρα και δόση τύχης «έγραψε» το 3-3 στο 90'+6' και οδήγησε το ματς στην παράταση.

Η συνέχεια του θρίλερ

Το γκολ στην εκπνοή τόνωσε ψυχολογικά τη Μάλμε και έδειξε να καταρρακώνει τον ΠΑΟΚ. Οι Θεσσαλονικείς αμύνθηκαν στο μισό γήπεδο, ο Λουτσέσκου ζήτησε τη βοήθεια του κόσμου και στο 99' οι Σουηδοί έκλεψαν την μπάλα, ο Ζέτερστρεμ πέρασε όποιον βρήκε μπροστά του, έβγαλε τρομερή ασίστ στον Κρίστιανσεν κι αυτός αφού ντρίμπλαρε και τον Κοτάρσκι, σημείωσε το 3-4.

Στο 104' ο Κοτάρσκι γλίτωσε τον ΠΑΟΚ από πέμπτο γκολ μετά το σόλο και το πλασέ του Αλί, το ίδιο έπραξε απέναντι στον ίδιο αντίπαλο τρία λεπτά μετά, ενώ στο 107' οι Σουηδοί έχασαν σπάνια διπλή ευκαιρία με σουτ του Γιόνσον στο οριζόντιο δοκάρι και νέα προσπάθεια με κεφαλιά άουτ.

Ο Τισουντάλι λίγο έλειψε να σκοράρει με «σκορπιό» στο 107', στις καθυστερήσεις ο Νταλίν έβγαλε το φάουλ του Ντεσπόντοφ και η Μάλμε πανηγύρισε την πρόκριση.

Ο Ιταλός διαιτητής Μάρκο Ντι Μπέλο έδειξε κίτρινη κάρτα στους Σάστρε, Μπάμπα, Μουργκ, Κουλιεράκη, Γιόνσεν, Γιάνσον και Τελίν.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (72' Σβαμπ), Καμαρά, Ζίβκοβιτς (72' Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας (86' Βιεϊρίνια), Τάισον (49' Μουργκ / 101' Τισουντάλι), Τόμας (72' Τσάλοφ).

ΜΑΛΜΕ: Νταλίν, Λάρσεν (114' Όλσον), Γιάνσον, Ζέτερστρεμ, Μπουσανέλο, Ρικς (60' Μπολίν), Πένια (106' Μπεργκ), Γιόνσεν, Νανάσι (79' Κρίστιανσεν), Τελίν (114' Ρέσλερ), Μπότχαϊμ (87' Αλί).