ΠΑΟΚ - Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ 0-0: Έμπλεξε καλοκαιριάτικα

Άσφαιρος ο Δικέφαλος, πλήρωσε την έλλειψη φορ και πρέπει να νικήσει στο Ισραήλ, για να περάσει στον Γ' προκριματικό γύρο του Europa Conference League

27/07/2023 22:29

Ο στόχος του ΠΑΟΚ ήταν να «καθαρίσει» από το πρώτο ματς με την Μπεϊτάρ Ιερουσαλήμ την πρόκριση στον Γ' προκριματικό γύρο του Europa Conference League, όμως το 0-0 με τους Ισραηλινούς στην Τούμπα αφήνει ανοιχτό παράθυρο και για τους δύο.

Ο Δικέφαλος «πλήρωσε» την απουσία ικανού φορ, μιας και ο Σαματά δεν μπορούσε να παίξει πάνω από 20 λεπτά, αλλά ακόμη κι έτσι, εξακολουθεί να έχει πολλές πιθανότητες να είναι αυτός που θα αντιμετωπίσει τη Χάιντουκ Σπλιτ.

Πάντως, είναι ομολογουμένως ανησυχητικό ότι η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου μπλόκαρε απέναντι στη συμπαγή άμυνα της Μπεϊτάρ, που από την πλευρά της δεν κατάφερε να αξιοποιήσει τους πολλούς κενούς χώρους που άφησε ο αντίπαλος.

Μπροστά σε 20.000 θεατές ο ΠΑΟΚ μπήκε φουριόζος στο ματς και το 11' έχασε τεράστια ευκαιρία, όταν ο Σίλβα απέκρουσε την εκτέλεση πέναλτι του Σβαμπ.

Το χαμένο πέναλτι του Σβαμπ

Πότε με σέντρες, πότε με σουτ ο Δικέφαλος συνέχισε να απειλεί, όμως τη δεύτερη πολύ μεγάλη ευκαιρία στο πρώτο ημίχρονο την έχασε η Μπεϊτάρ. Στο 30' ο Μπαμπά προσπάθησε να εξουδετερώσει σέντρα στέλνοντας την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στην εξέλιξη της φάσης επενέβη ο Κοτάρσκι.

Πριν βγει το ημίχρονο, ο Σίλβα έκανε ακόμη μία απόκρουση σε σουτ του Σβαμπ, ενώ εκτός στόχου ήταν οι προσπάθειες των Ζίβκοβιτς και Μπαμπά.

Ένταση μεταξύ οπαδών της Μπεϊτάρ και αστυνομικών

Η έλλειψη φορ «φώναζε» και στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο ΠΑΟΚ δημιουργούσε τη μία φάση μετά την άλλη, όμως ο Τόμας δεν μπορούσε να τα βάλει με τους στόπερ της Μπεϊτάρ.

Από το 60' και μετά ο ΠΑΟΚ έδειχνε κουρασμένος στον αγωνιστικό χώρο και οι φιλοξενούμενοι προσπάθησαν να το εκμεταλλευτούν, όμως στο 65' ο Κοτάρσκι εξουδετέρωσε το δυνατό σουτ του Νικολάεσκου.

Στο 71ο λεπτό έκανε την εμφάνισή του στην ενδεκάδα ο Σαματά, τη στιγμή που ο ΠΑΟΚ ξαναέπαιρνε μέτρα στο γήπεδο. Στο 78' ο Σβαμπ απείλησε με κεφαλιά και αυτή ήταν η τελευταία αξιόλογη τελική προσπάθεια του ΠΑΟΚ.

Ο Ουκρανός διαιτητής Μίκολα Μπαλάκιν έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μπαμπά, Τάισον, Γκότλιμπ, Μπιτόν, Σίλβα, Μίτσα και Αζάρια.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Μιχαηλίδης, Μπαμπά, Σβαμπ, Τσιγγάρας (71' Φιλίπε Σοάρες), Τάισον, Κωνσταντέλιας (64' Νάρεϊ), Αντρ. Ζίβκοβιτς (86' Μουργκ), Τόμας (71' Σαματά).

ΜΠΕΪΤΑΡ ΙΕΡΟΥΣΑΛΗΜ: Σίλβα, Μορόσοφ, Κρίεφ, Γκότλιμπ (60' Κόρσια), Ντγκάνι, Μπιτόν, Τόμας (87' Γιόνα), Ασκενάζι, Αζάρια, Σούα (72' Μίτσα), Νικολάεσκου.