ΠΑΟΚ - Μπόρατς Μπάνια Λούκα 3-2: Έβαζε, έμπαζε και πάει σε ραντεβού με τη Μάλμε

Ο Δικέφαλος «έκρυψε» τις αμυντικές αδυναμίες του χάρη στις επιθετικές αρετές του και θα «καθαρίσει» την πρόκριση στη Βοσνία

24/07/2024 22:43

Διάφορα παράδοξα συνέβησαν στον πρώτο αγώνα του ΠΑΟΚ με την Μπόρατς Μπάνια Λούκα για τον Β' προκριματικό γύρο του Champions League. Αμυντικά οι πρωταθλητές Ελλάδας ήταν ασυνεπείς, αλλά βρήκαν τρία γκολ από τους στόπερ τους, δύο από τον Κουλιεράκη και ένα από τον Εκόνγκ, νίκησαν με 3-2 στην Τούμπα και στη ρεβάνς θα «κλειδώσουν» την πρόκριση στον Γ' προκριματικό γύρο, όπου θα ανταμώσουν την πολύ πιο έτοιμη, σουηδική Μάλμε.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου εμπιστεύτηκε για την αρχική ενδεκάδα τους ποδοσφαιριστές που είχε μαζί του από την αρχή της προετοιμασίας και είδε ένα «τρελό» πρώτο ημίχρονο, όπου ο ΠΑΟΚ δύο φορές προηγήθηκε και ισάριθμες ισοφαρίστηκε.

Στο 17' ο Κουλιεράκης άνοιξε το σκορ με κεφαλιά, αλλά στο 21' ο διεθνής στόπερ δεν συνεργάστηκε σωστά με Σάστρε και Κοτάρσκι, παραχώρησε πέναλτι και ο Ερέρα ισοφάρισε σε 1-1 από τα 11 μέτρα.

Ο Δικέφαλος πήρε εκ νέου τα ηνία στο σκορ στο 39'. Η φάση ξεκίνησε με κλέψιμο του Τάισον, η μπάλα κατέληξε στον Οζντόεφ, το σουτ του οποίου απέκρουσε ο Σισκόφσκι. Ο Κουλιεράκης, όμως, πήρε το ριμπάουντ και με κεφαλιά, «έγραψε» το 2-1.

Στο 44' ο Οζντόεφ καθυστέρησε από το ύψος του πέναλτι και δεν μπόρεσε να τριπλασιάσει τα τέρματα του ΠΑΟΚ. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, με αντεπίθεση, η Μπόρατς Μπάνια Λούκα εκμεταλλεύτηκε αμυντική αδράνεια των γηπεδούχων και στο 45'+3' ο Κουλάσιν ισοφάρισε σε 2-2.

Δυναμικά επέστρεψε ο ΠΑΟΚ για το δεύτερο μισό της αναμέτρησης και στο 51' έγινε και πάλι «αφεντικό» στον αγωνιστικό χώρο. Ο Ντεσπόντοφ εκτέλεσε το κόρνερ, ο Εκόνγκ έπιασε την κεφαλιά και «έγραψε» το 3-2.

Στο 77' μόνος σε κενή εστία, ο Σαμάτα δεν πρόλαβε να στείλει την μπάλα στα δίχτυα και ο Κουλάσιν έδιωξε στέλνοντας την μπάλα στο δεξί δοκάρι.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ (68’ Καμαρά), Σβαμπ (85’ Τσιγγάρας), Ντεσπόντοφ (69' Ντεσπόντοφ), Μουργκ (60’ Κωνσταντέλιας), Τάισον, Τόμας (68’ Σαμάτα).

ΜΠΟΡΑΤΣ ΜΠΑΝΙΑ ΛΟΥΚΑ: Σισκόφσκι, Μέγιερς, Βούκοβιτς (89’ Τσάβιτς), Γράχοβατς, Χερέρα, Λούκιτς (89’ Χάσουκιτς), Κβρτζιτς (72’ Χρέλια), Καρολίνα, Κουλάσιν, Σάβιτς, Σκόρουπ (85’ Βράνιες).