ΠΑΟΚ - Παναιτωλικός 2-0: Δύο στα δύο με κυνισμό

Μέτρια εμφάνιση από τον Δικέφαλο στην Τούμπα, αλλά η δεύτερη συνεχόμενη νίκη είναι γεγονός - Πρώτο γκολ ο Τισουντάλι, ντεμπούτο ο Σόρταϊρ

25/08/2024 22:28

Νίκος Παππάς

Χωρίς να βγάλει μάτια με την απόδοσή του, ο ΠΑΟΚ νίκησε με 2-0 τον Παναιτωλικό στην Τούμπα και προς το παρόν είναι η μοναδική ομάδα που μετράει το απόλυτο των δύο νικών σε ισάριθμους αγώνες στο πρωτάθλημα της Super League, αφού στην πρεμιέρα είχε επικρατήσει, επίσης εντός έδρας, του Πανσερραϊκού με 3-2.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν από τα πιο προβληματικά του ΠΑΟΚ τα τελευταία χρόνια. Ο Δικέφαλος υστέρησε και δημιουργικά και ανασταλτικά. Μπροστά τού έλειπαν οι εμπνεύσεις, η τελική πάσα και η τελική προσπάθεια, ενώ πίσω έδωσε δικαιώματα στους Αγρινιώτες, ειδικά στο 31' και το 32' με τους Μπουζούκη και Πέρες, αντίστοιχα.

Η λύση ήλθε γρήγορα στο δεύτερο ημίχρονο. Εντυπωσιακή αλλαγή παιχνιδιού από τον Καμαρά, σέντρα του Ντεσπόντοφ, κεφαλιά του Σάστρε από το ύψος της μικρής περιοχής και 1-0.

Από κει και πέρα το ματς ήταν θέμα διαχείρισης για τον ΠΑΟΚ, που έκανε τετραπλή αλλαγή στο 71' και όχι μόνο διατήρησε με ασφάλεια το προβάδισμά του, αλλά έφτασε και σε δεύτερο γκολ με ασίστ του Ζίβκοβιτς και πλασέ στην κλειστή γωνία από τον Τισουντάλι στο 79', καθώς ο Μαροκινός άνοιξε λογαριασμό με τη φανέλα του ΠΑΟΚ.

Ο κόσμος στις κερκίδες του γηπέδου της Τούμπας είχε την ευκαιρία να ενθαρρύνει με ένα θερμό χειροκρότημα και τον Σόρταϊρ, που έκανε το ντεμπούτο του.

Λίγο πριν τέλος, στο 90', ο Ζίβκοβιτς έχασε μεγάλη ευκαιρία για τρίτο γκολ, με τον Τσάβες να αντιδρά σωστά σε κοντινή προβολή του Σέρβου.

Στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων ο Τισουντάλι σκόραρε ξανά, αλλά η σημαία σηκώθηκε για οφσάιντ, με τον βοηθό να δικαιώνεται από το VAR.

Ο διαιτητής Χρήστος Βεργέτης (Αρκαδίας) «κιτρίνισε» τους Μιχαηλίδη, Καμαρά, Ντίας, Τσάβες, Μπελεβώνη, Κοντούρη και Παντελάκη.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ, Καμαρά (71' Οζντόεφ), Μουργκ (71' Τάισον), Κωνσταντέλιας (85' Σόρταϊρ), Ντεσπόντοφ (71' Ζίβκοβιτς), Τσάλοφ (71' Τισουντάλι).

ΠΑΝΑΙΤΩΛΙΚΟΣ: Τσάβες, Λιάβας, Παντελάκης, Μλάντεν (62' Μαϊντέβατς), Μαυρίας, Τορεχόν, Πέρες (74' Λουίς), Μπουζούκης (62' Κοντούρης), Μπελεβώνης (62' Λαχούντ), Ντίας (78' Νικολάου), Λομόνακο.