ΠΑΟΚ - Πανσερραϊκός 3-2: Λύτρωση από τα 11 μέτρα και ένα καλό μαντάτο

Ο Δικέφαλος δυσκόλεψε τη ζωή του στην πρεμιέρα της Super League, αλλά πήρε την ουσία των βαθμών και είδε τον Τσάλοφ να κάνει ένα σπουδαίο παιχνίδι

17/08/2024 21:58

Ο ΠΑΟΚ είχε την ευκαιρία να ξαποστάσει ψυχολογικά μετά το «άδειασμα» του αποκλεισμού από τη Μάλμε, όμως έκανε τα εύκολα δύσκολα και κόντρα στον Πανσερραϊκό στην Τούμπα. Ο Δικέφαλος νίκησε με 3-2 στην πρεμιέρα της Super League, όμως η εικόνα του προκάλεσε εκ νέου προβληματισμό, ενόψει μάλιστα και της πρώτης αναμέτρησης με τη Σάμροκ Ρόβερς για τα πλέι οφ του Europa League.

Πάντως, πέρα από τους τρεις βαθμούς, το καλό νέο για τον ΠΑΟΚ ήταν η παρουσία του Τσάλοφ, που είχε δοκάρι, άλλες δύο τελικές και ένα κερδισμένο πέναλτι.

Όπως και κόντρα στη Μάλμε, το πρώτο ημίχρονο ήταν γεμάτο συγκινήσεις. Πρώτος «χτύπησε» ο Πανσερραϊκός με το εύστοχο πέναλτι του Μπετανκόρ στο 31', ο ΠΑΟΚ ισοφάρισε με πέναλτι του Σβαμπ στο 35', είχε δοκάρι με τον Τσάλοφ στο 42', τα «λιοντάρια» έχασαν τεράστιες ευκαιρίες με τον Ματίας Τομάς στο 43' (χαμένο τετ-α-τετ) και στο 45'+1' (δοκάρι) και στο τρίτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Οζντόεφ διαμόρφωσε το 2-1.

Από την κακή λειτουργία της δεξιάς πτέρυγας του ΠΑΟΚ και συγκεκριμένα του νεοεισελθόντα Σάστρε ο Πανσερραϊκός βρήκε γκολ ισοφάρισης με τον Σαλαζάρ στο 49'. Οκτώ λεπτά αργότερα ο Ράφα Σοάρες σημάδεψε δοκάρι και στο 60' ο Σβαμπ σημείωσε το 3-2 με δεύτερο εύστοχο χτύπημα πέναλτι.

Ο Πανσερραϊκός έδειξε αποκαμωμένος, αλλά στο τελευταίο δεκάλεπτο είχε τις στιγμές του με Ματίας Τομάς και Καπτούμ, χωρίς όμως να φτάσει στην υπέρβαση.

Ο διαιτητής Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Οζντόεφ, Μπετανκόρ, Πεταυράκη και Λιάσο.

ΠΑΟΚ: Τσιφτσής, Βιεϊρίνια (46' Σάστρε), Κεντζιόρα, Νέσμπεργκ, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ (89' Θυμιάνης), Οζντόεφ (71' Καμαρά), Ζίβκοβιτς, Μουργκ (76' Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας, Τσάλοφ (71' Τισουντάλι).

ΠΑΝΣΕΡΡΑΪΚΟΣ: Γκουγκεσασβίλι, Δεληγιαννίδης, Μπέργκστρεμ, Χαντάκιας (62' Καρασαλίδης), Πεταυράκης, Στάικος (80' Περούτσι), Λιάσος (80' Καπτούμ), Χατζηστραβός (14' Μασκανάκης / 80' Γκίγκιτς), Ματίας Τομάς, Σαλαζάρ, Μπετανκόρ.