ΠΑΟΚ - Σάμροκ Ρόβερς 4-0: Στους ομίλους του Europa League με ξέσπασμα επί των Ιρλανδών (βίντεο)

Ο Δικέφαλος έκανε επίδειξη δύναμης και μετέτρεψε σε τυπική διαδικασία τον επαναληπτικό - Αποθέωση για τον Κουλιεράκη

22/08/2024 22:39

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετέτρεψε ο ΠΑΟΚ τον πρώτο αγώνα με τη Σάμροκ Ρόβερς στα πλέι οφ του Europa League. Ο πρωταθλητής Ελλάδος κυριάρχησε με 4-0 και τσέκαρε από απόψε μία θέση στους ομίλους απαλύνοντας τις πληγές του αποκλεισμού από τη Μάλμε.

Οι γηπεδούχοι δημιούργησαν καλές προϋποθέσεις για να ανοίξουν το σκορ στο 5ο λεπτό, έπειτα από συνδυασμό των Σβαμπ και Τόμας, αλλά το σουτ με το αριστερό του Κωνσταντέλια σταμάτησε στο σώμα του Κλίρι. Ο τερματοφύλακας Πελς πραγματοποίησε εν συνεχεία δύο δύσκολες επεμβάσεις, σε βολέ του Τόμας (8') και κεφαλιά του Κεντζιόρα (10').

Ο Ζίβκοβιτς αστόχησε με φαλτσαριστό πλασέ με το αριστερό στο 20', για να απειλήσει για πρώτη φορά η Σάμροκ στο 23' με τη δυνατή κεφαλιά του Χόαρι

Ο Μπάμπα σκόραρε με το δεξί στο 41', αλλά έπειτα από παρέμβαση του VAR το γκολ ακυρώθηκε για φάουλ του Ότο στο ξεκίνημα της φάσης πάνω στον Γκρέις. Κι εκεί που όλα έδειχναν πως το 0-0 θα σφραγίσει τις προσπάθειες των δυο ομάδων στο πρώτο μέρος, ήρθε το αυτογκόλ του Κλίρι στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων, με μια κεφαλιά-ψαράκι έπειτα από σέντρα του Ζίβκοβιτς.

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου οι γηπεδούχοι πέτυχαν και δεύτερο γκολ. Από κλέψιμο στη μεσαία γραμμή, ο Ζίβκοβιτς έβγαλε την κάθετη πάσα στον Τάισον, με τον Βραζιλιάνο να κερδίζει μια κόντρα και να σουτάρει ψηλά και δυνατά με το δεξί για το 2-0. Ο Τάισον σπατάλησε τέσσερα λεπτά αργότερα μια μοναδική ευκαιρία, έπειτα από την κούρσα του Κωνσταντέλια, με τον πρώην άσο της Σαχτάρ Ντόνετσκ να σουτάρει ολομόναχος ψηλά από το σημείο του πέναλτι.

Η αποβολή του Χόνοχαν στο 52' με δεύτερη κίτρινη κάρτα, φάνηκε να απλοποιεί ακόμη περισσότερο τα πράγματα για την ομάδα του Λουτσέσκου. Το 3-0 ήρθε στο 67' με ωραίο πλασέ του Κωνσταντέλια, γκολ-προϊόν της πίεσης των Τάισον και Τσάλοφ. Ο Ρώσος φορ έχασε στο 77' σημαντική ευκαιρία να κάνει σεφτέ στα γκολ με τη νέα του ομάδα, όταν έκανε αφύλακτος την κεφαλιά αλλά έστειλε την μπάλα στην αγκαλιά του Πελς.

Το σκηνικό επαναλήφθηκε ακόμη δυο φορές. Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, ο Γκρέις έσπρωξε εντός περιοχής τον Ντεσπόντοφ. Το κοινό ζήτησε να εκτελέσει το πέναλτι ο Κουλιεράκης, στην τελευταία εντός έδρας εμφάνισή του με τη φανέλα του ΠΑΟΚ, καθώς ανακοινώθηκε από τη Βόλφσμπουργκ, ωστόσο την ευθύνη πήρε ο Τσάλοφ. Ο πρώην άσος της ΤΣΣΚΑ Μόσχας αρχικά νικήθηκε από τον Πελς και στην επαναφορά σημάδεψε το αριστερό δοκάρι.

Το κακό για τον Τσάλοφ τρίτωσε στο τέταρτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Γερμανό τερματοφύλακα να αποκρούει ενστικτωδώς ακόμη μία κεφαλιά, αλλά στην επαναφορά ο Μπάμπα πρόλαβε τους αμυνόμενους για το τελικό 4-0.

Ο επαναληπτικός θα διεξαχθεί την την ερχόμενη Πέμπτη (29/8, 22:00) στο «Tallaght Stadium» του νότιου Δουβλίνου

Εκτός από την κόκκινη στον Χόνοχαν, ο Αλβανός διαιτητής Ενέα Ζόρτζι έδειξε κίτρινη κάρτα στους Γκρέις και Κλίρι.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Ότο (79' Σάστρε), Κεντζιόρα, Κουλιεράκης, Μπάμπα, Οζντόεφ, Σβαμπ (79' Καμαρά), Ζίβκοβιτς (79' Ντεσπόντοφ), Κωνσταντέλιας (79' Μουργκ), Τάισον, Τόμας (64' Τσάλοφ).

ΣΑΜΡΟΚ ΡΟΒΕΡΣ: Πελς, Χοάρι, Κλίρι, Γκρέις, Χόνοχαν, Γουότς (73' Μπάιρν), Ο' Νιλ, Νάτζεκντ (73' ΜακΈνιφ), Κλαρκ (27' Πίκο), Φαρούτζα (84' Μπερκ), Γκριν (73' Μάντροϊου).