Πρόκριση σε... μαραθώνιο ο Ηρακλής

Στα πέναλτι (10-9) η νίκη των κυανόλευκων επί του Εθνικού στην Καλλιθέα για τη Γ’ φάση του κυπέλλου

16/09/2018 19:31

Τρεις ώρες πάλευαν Εθνικός και Ηρακλής για την πρόκριση στους «32» του κυπέλλου Ελλάδας, με τη θέση να εξασφαλίζεται από την ομάδα της Θεσσαλονίκης στη διαδικασία των πέναλτι (9-10) και ενώ ο κανονικός αγώνας στην Καλλιθέα είχε λήξει 0-0 και η παράταση 1-1.

Οι μόνες αξιοσημείωτες περιπτώσεις στο πρώτο ημίχρονο ήταν η απόκρουση του Βλάχου στο φάουλ του Τάι στο 10’ και η αποβολή του Παυλάκη με δεύτερη κίτρινη στο 38’. Το αριθμητικό πλεονέκτημα δεν βοήθησε τον Ηρακλή να σκοράρει, παρότι έχασε πολλές ευκαιρίες, ενώ η είσοδος των Κλέιτον και Ρόβα είχε ανεβάσει τους φιλοξενούμενους στα αντίπαλα καρέ.

Ο Εθνικός σόκαρε τον Ηρακλή με το ωραίο γκολ του Μάναλη στο 95’, αλλά στην εκπνοή της παράτασης ο Ρόβας ισοφάρισε σε 1-1.

Στη διαδικασία των πέναλτι αστόχησαν για τον Εθνικό οι Μακρυγιάννης (άουτ) και Ρομάνο (απόκρουση Βοσνιάδη), για τον Ηρακλή δεν βρήκε δίχτυα στο πρώτο από τα δύο του πέναλτι ο Περόνε (οριζόντιο δοκάρι) και οι κυανόλευκοι θα μπουν στην κλήρωση των «32».

ΕΘΝΙΚΟΣ: Βουτσινάς, Βλάχος, Μηλιώτης, Κορνέζος, Σμίλτος, Κόλινς (46’ Μάναλης), Σκεντεράι, Κωνσταντίνου (111’ Λεβέντης), Πολίτης (67’ Μακρυγιάννης), Τσιλιγκίρης (78’ Ρομάνο), Παυλάκης.

ΗΡΑΚΛΗΣ: Βοσνιάδης, Κανακούδης, Κουτρουμάνος, Κουκόλης (96’ Παπαδόπουλος), Ζαμπάρης, Μουμίν, Μενδρινός, Τάι (46’ Κλέιτον), Πασάς (74’ Ρόβας), Ντούνης, Περόνε.

Εύκολα ο Απόλλων

Σε παράσταση για ένα ρόλο μετατράπηκε ο αγώνας του ΑΟ Καρδίας με τον Απόλλωνα Πόντου, με τους φιλοξενούμενους να επικρατούν με 5-1 (14’, 50’ Πουρτουλίδης, 48’, 66’ Κυβελίδης, 79’ πεν. Τσουμάνης - 45’ Σαλούκας).

ΑΟ ΚΑΡΔΙΑΣ: Αθανασίου, Ταχματζίδης, Αναγνώστης, Βασιλόπουλος, Φουτσιτζής (69’ Μελίδης), Τουρσίδης, Εμμανουηλίδης, Νιζάμης, Σαλούκας (80’ Ποντίκας), Μπάτζιος, Θεολόγου (55’ Μπεγλής).

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΟΝΤΟΥ: Θεοδωρόπουλος, Καλαϊτζίδης, Σαμαράς, Αμαραντίδης, Σουντουρά, Θεολόγου, Γεωργιάδης (52’ Τσουμάνης), Καλογέρης, Κυβελίδης, Δημητριάδης (68΄ Δαλιανόπουλος), Πορτουλίδης (58’ Δαμουλάκης).

Τα αποτελέσματα της Γ’ φάσης του κυπέλλου

Kιθαιρών Καπαρελλίου - Ηρόδοτος 1-3, Αντίμαχος - Βόλος 0-2, Θύελλα Καμαρίου - Σπάρτη 1-0, Εθνικός - Ηρακλής 1-1 (9-10 πεν.), Ερμής Αμυνταίου - Εργοτέλης 0-3, Τηλυκράτης - Αήττητος Σπάτων 0-5, Επισκοπή - Κέρκυρα 0-1, Θεσπρωτός - Απόλλων Λάρισας 2-3, ΑΟ Καρδίας - Απόλλων Πόντου 1-5, Κόρινθος - Παναχαϊκή 0-2, Ιεράπετρα - AE Καραϊσκάκης 1-0, Απόλλων Παραλιμνίου - Αιγινιακός 0-0 (5-4 πεν.), Eρμιονίδα - Κισσαμικός 3-7, Γιαννιτσά - Τρίκαλα 2-3, Άρης Αβάτου - Πλατανιάς 1-1 (5-4 πεν.), Νίκη Βόλου - Δόξα Δράμας 1-0.