Η Θεσσαλονίκη φόρεσε τα αθλητικά της (photos)

Νικητής του 7ου διεθνή ημιμαραθωνίου ο Κενυάτης Σάμι Κίπνετιτς-Πρώτος Έλληνας ο Γιώργος Μενής-Χιλιάδες οι συμμετοχές στο δρόμο Υγείας και Δυναμικού Βαδίσματος 5.000μ

13/10/2018 23:01

Με τη συμμετοχή 16.377 εγγεγραμμένων δρομέων διεξήχθη ο 7ος διεθνής ημιμαραθώνιος της Θεσσαλονίκης. Σε όλους αυτούς προστέθηκαν ακόμα περισσότεροι συμμετέχοντες, αφού οι ιδανικές καιρικές συνθήκες ώθησαν πολλούς ενδιαφερόμενους της τελευταίας στιγμής, που δεν πρόλαβαν να δηλωθούν εγκαίρως, να τρέξουν αυθόρμητα στο πλευρό των υπόλοιπων δρομέων χωρίς να έχουν τον αγωνιστικό εξοπλισμό.

Το αγωνιστικό πρόγραμμα περιελάμβανε τον ημιμαραθώνιο 21 χιλιομέτρων (ώρα έναρξης 18:45) με αφετηρία επί της οδού Ναυάρχου Κουντουριώτου (αρχή παραλιακής Λεωφόρου Νίκης) και τερματισμό στον Λευκό Πύργο, καθώς και τον δρόμο Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος 5.000μ. (ώρα έναρξης 21:15), με αφετηρία από το Δημαρχιακό Μέγαρο Θεσσαλονίκης και τερματισμό επίσης στον Λευκό Πύργο.

Νικητής αναδείχθηκε ο Κενυάτης Σάμι Κίπνετιτς

Ο αθλητής Σάμι Κίπνετιτς από την Κένυα ήταν ο νικητής του Ημιμαραθωνίου τερματίζοντας πρώτος με χρόνο 1 ώρα, 16' και 09.

Πίσω του τερμάτισε σε απόσταση λίγων δευτερολέπτων ο Χοσέα Κιμέλι Κισόριο από την Κένυα, με χρόνο 1 ώρα, 7'.10 και πέρυσι δεύτερος νικητής νικητής του Ημιμαραθωνίου και τρίτος κατετάγη ο Ελληνας Γιώργος Μενής με χρόνο 1 ώρα 07:55.

Μετά τον τερματισμό των αθλητών ο νικητής της κούρσας του Ημιμαραθωνίου Σάμι Κίπνετιτς δήλωσε: "Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την προσπάθεια μου και την τελική μου επίδοση. Το έδαφος ήταν λιγάκι ολισθηρό αλλά όλα πήγαν καλά".

Ο δεύτερος νικητής Κισόριο Χοσέα Κιμέλι από την Κένυα δήλωσε: "Είμαι εξαιρετικά χαρούμενος που τερμάτισα δεύτερος, αν και επικρατούσε περισσότερο ζέστη από ό,τι περίμενα. Αν οι συνθήκες οι καιρικές ήταν σχετικά καλύτερες θα έκανα και καλύτερη επίδοση".

Τέλος ο πρώτος Ελληνας αθλητής Γιώργος Μενής δήλωσε: "Είναι η δεύτερη φορά που κάνω αυτή την διαδρομή και θα ήθελα μια πιο γρήγορη επίδοση. Είμαι ικανοποιημένος όμως γιατί περίμενα καλύτερο καιρό. Ήταν ένα καλό τεστ για μένα εν όψει της συμμετοχής μου στην κλασσική διαδρομή του Μαραθωνίου της Αθήνας που θα πάρω μέρος σε ένα μήνα. Άλλωστε αυτός ήταν και ο στόχος μου".

Στην κατηγορία των γυναικών, η Ράνια Ρεμπούλη θριάμβευσε με τον εκπληκτικό χρόνο 1 ώρα 14:30, που αποτελεί νέο ρεκόρ αγώνων, υποσκελίζοντας την περσινή νικήτρια Βίβιαν Τζέροπ Κεμπόι από την Κένυα, που είχε επίδοση 1 ώρα 17:39, ενώ την τριάδα του βάθρου έκλεισε η Φωτεινή Δαγκλή-Παγκότο (1 ώρα 20:47).

Ο Δρόμος Υγείας & Δυναμικού Βαδίσματος 5.000 μ. ξεκίνησε στις 21:15 από το Δημαρχιακό Μέγαρο
και την έναρξη του αγώνα έκαναν ο περιφερειάρχης Κεντρικής Μακεδονίας Απόστολος Τζιτζικώστας, η υφυπουργός Εσωτερικών Κατερίνα Νοτοπούλου, ο αντιδήμαρχος Εκπαίδευσης και Αθλητισμού Αλέξανδρος Μπαρμπουνάκης, η αντιπεριφερειάρχης Θεσσαλονίκης Βούλα Πατουλίδου και ο
αντιπεριφερειάρχης Τουρισμού και Αθλητισμού, Αλέξανδρος Θάνος.

Την αψίδα του τερματισμού στον Λευκό Πύργο πέρασε πρώτος ο Ιάσων Ιωαννίδης (15:00), για τρίτη συνεχόμενη και για συνολικά τέταρτη φορά στην ιστορία του θεσμού. Στο βάθρο τον ακολούθησαν οι Νίκος Σταμούλης (15:12) και Γιώργος Σταμούλης (15:22).

Στις γυναίκες, ταχύτερη όλων ήταν η Κατερίνα Δελή (17:49), αφήνοντας δεύτερη τη Μαργαρίτα Ντίνα (18:01) και τρίτη τη Γεωργία Κωνσταντινοπούλου (18:06), η οποία είχε κερδίσει και πέρσι το χάλκινο μετάλλιο.

Στον Δρόμο Υγείας 5.000 μ. πήραν μέρος ουκ ολίγοι Ολυμπιονίκες και καταξιωμένοι εκπρόσωποι του ελληνικού αθλητισμού: Παρόντες ήταν μεταξύ άλλων ο Παραολυμπιονίκης της κολύμβησης και Πρεσβευτής της διοργάνωσης Αντώνης Τσαπατάκης, οι Σοφία Ρήγα και Λίλη Αλεξούλη εκπροσωπώντας τον Ονομαστικό Χορηγό της διοργάνωσης Protergia, ο πρωταθλητής του τριάθλου Γρηγόρης Σουβατζόγλου και ο κολυμβητής Δημήτρης Κουλούρης με την ομάδα της Arla Protein, ο υπερμαραθωνοδρόμος και παγκόσμιος πρωταθλητής της κωπηλασίας Γιάννης Κουρκουρίκης, ενώ στην ομάδα του Ολυμπιακού Μουσείου, με την οποία συμμετείχαν επίσημα ο Σύλλογος Ελλήνων Ολυμπιονικών και ο ΠΑΣΓ «Καλλιπάτειρα», έδωσε το «παρών» μία πλειάδα αστέρων.

Επιπλέον, ένα ξεχωριστό μήνυμα ζωής έστειλαν μέσα από την συμμετοχή τους δρομείς όπως ο πρωταθλητής των Special Olympics Νίκος Τουλίκας, ενώ με την ομάδα του Συλλόγου Ελλήνων Εξαιρετικά Διακριθέντων Αθλητών (ΣΕΕΔΑ) βρέθηκε στην εκκίνηση η πρώην πρωταθλήτρια του τριάθλου Μαρία Σαμπανίδου, η οποία ξαναστέκεται όρθια μετά το βαρύ εγκεφαλικό επεισόδιο που υπέστη πριν από δύο χρόνια.

Εξάλλου, με τις δικές τους πολυπληθείς ομάδες έτρεξαν 29 υποστηριζόμενοι φορείς κοινωνικής προσφοράς, οι οποίοι θα λάβουν από την Οργανωτική Επιτροπή το ποσό των 5 ευρώ για κάθε δρομέα τους.