Σκοποβολή: Παγκόσμιος πρωταθλητής στο Μπακού ο Μάκης Μίτας (βίντεο)

Θριάμβευσε στον τελικό του σκιτ έχοντας εξασφαλίσει την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες - Ασημένιο μετάλλιο η Ελλάδα στο ομαδικό

19/08/2023 16:16

Φωτ. αρχείου

Άλλη μία μεγάλη επιτυχία κατέγραψε η ελληνική σκοποβολή στο παγκόσμιο πρωτάθλημα, που διεξάγεται στο Μπακού, αφού ο Μάκης Μίτας κατέκτησε το χρυσό μετάλλιο στο σκιτ ανδρών.

Αφού είχε 124/125 στον προκριματικό εξασφαλίζοντας την πρόκριση στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού, ο Μίτας αντιμετώπισε στα τελευταία σετ του τελικού τον Φινλανδό Eτού Καλιόινεν, που αστόχησε δύο φορές, με αποτέλεσμα ο Έλληνας πρωταθλητής να νικήσει με 56-55.

Ασημένιο μετάλλιο στο ομαδικό

Οι Έλληνες αθλητές ξεπέρασαν τους εαυτούς τους στο ομαδικό σκιτ ανδρών. Οι Μάκης Μίτας (124), Χαράλαμπος Χαλκιαδάκης (121) και Νίκος Μαυρομμάτης (121) είχαν συνολική επίδοση 366/375, κατέκτησαν το ασημένιο μετάλλιο και κατέρριψαν το πανελλήνιο ρεκόρ.