Σούπερ Καπ μπάσκετ: Ήττα από το Περιστέρι και τέταρτη θέση για τον Άρη στη Ρόδο (βίντεο)

Παρά το καλό τους ξεκίνημα, οι κιτρινόμαυροι έχασαν με 73-69

29/09/2024 19:05

Με δύο ήττες ολοκλήρωσε η ομάδα μπάσκετ του Άρη την παρουσία της στο Super Cup στη Ρόδο. Μετά το 81-68 από τον Παναθηναϊκό, οι κιτρινόμαυροι έχασαν με 73-69 από το Περιστέρι στο μικρό τελικό.

Η ομάδα του Γιάννη Καστρίτη είχε τον απόλυτο έλεγχο στο πρώτο δεκάλεπτο, αλλά από κει και πέρα το Περιστέρι ανέβασε στροφές, μάζεψε τη διαφορά και το πρώτο εικοσάλεπτο βρήκε μπροστά τους Θεσσαλονικείς με βραχεία κεφαλή (41-39).

Οι παίκτες του Γιάννη Λιμνιάτη συνέχισαν και στην τρίτη περίοδο να ελέγχουν το παιχνίδι, έκλεισαν το δεκάλεπτο στο +2 και όλα κρίθηκαν στην τελευταία περίοδο. Ένα ξέσπασμα των παικτών του Περιστερίου στα τελευταία λεπτά τους έδωσε αέρα 7 πόντων (70-63) και παρά την προσπάθεια των κιτρινόμαυρων να γυρίσουν την εις βάρος τους κατάσταση (70-66), η ομάδα των δυτικών προαστίων πήρε τη νίκη με 73-69.

Τα δεκάλεπτα: 25-16, 41-39, 55-57, 69-73.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Μπανκς 5, Νόλεϊ 5 (1), Ντε Τζούλιους 11 (2), Γούντμπερι 6 (1), Μαντζούκας 7 (1), Τολιόπουλος 22 (5), Χατζηδάκης 2, Γκιουζέλης, Μποχωρίδης 5 (1), Κλέι, Πουρλίδας, Ρόμπερτς 6.

ΠΕΡΙΣΤΕΡΙ (Λιμνιάτης): Πουλιανίτης 7 (1), Αβδάλας 17 (1), Πάτον 8, Κάρμπερι 2, Έντι 13 (3), Κόφεϊ 4, Ξανθόπουλος, Πάπας 9 (2), Σταυρακόπουλος 9 (2), Τσουργιάννης, Χάρις, Ζούγρης 4.