Youth League: Πρωταθλητής Ευρώπης ο Ολυμπιακός (βίντεο)

Στον τελικό της Νιόν οι ερυθρόλευκοι συνέτριψαν τη Μίλαν με 3-0

22/04/2024 21:15

Τον τίτλο του πρωταθλητή Ευρώπης σε επίπεδο νέων πανηγυρίζει ο Ολυμπιακός και μαζί του το ελληνικό ποδόσφαιρο. Η Κ19 των ερυθρόλευκων νίκησε με 3-0 τη Μίλαν στον τελικό του Youth League στη Νιόν και έγινε η πρώτη ελληνική ομάδα που κατακτά ευρωπαϊκό τρόπαιο στα χρονικά των διασυλλογικών διοργανώσεων της UEFA.

Το ματς κρίθηκε μέσα σε λιγότερο από ένα δεκάλεπτο στο δεύτερο ημίχρονο, όταν ο Ολυμπιακός διαμόρφωσε το 3-0 με πέναλτι του Μουζακίτη (60'), σουτ του Παπακανέλλου (61') και εκπληκτικό «ψαλίδι» του Μπάκουλα (66').

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Σίνα, Κ. Κωστούλας, Κουτσίδης, Πρεκατές, Κουτσογούλας, Αλαφάκης (72' Δάμα), Μουζακίτης, Μπάκουλας (88' Τανούλης), Παπακανέλλος (75' Λιατσικούρας), Πνευμονίδης (88' Γατόπουλος), Μπ. Κωστούλας.

ΜΙΛΑΝ: Ραβέιρ, Μάνι, Σίμιτς, Ενσιάλα (69' Λιμπεράλι), Μπαρτεσάγκι, Στάλμαχ (62' Σίμελχακ), Μαλασπίνα, Τζερόλι, Σκότι, Σία (78' Σάλα), Καμάρντα (79' Μπονόμι).