Κύπελλο: Αδιανόητο θρίλερ στη Λεωφόρο και οδυνηρός αποκλεισμός του ΠΑΟΚ από τον τελικό (βίντεο)

Ο Δικέφαλος κυριάρχησε και ήταν μπροστά στο σκορ με 2-0 μέχρι το 120'+9', πριν δεχτεί γκολ από τον Παναθηναϊκό και ηττηθεί στα πέναλτι χάνοντας τρία «ματς-πόιντ»

21/02/2024 22:19

Απίστευτα πράγματα έγιναν στη Λεωφόρο, σε έναν από τους πιο συγκλονιστικούς ημιτελικούς κυπέλλου όλων των εποχών. Ο ΠΑΟΚ έχασε τεράστια ευκαιρία να προκριθεί στον έβδομο τελικό τα τελευταία οκτώ χρόνια, αφού παρότι έπαιξε σαν τη γάτα με το ποντίκι τον Παναθηναϊκό, δέχτηκε το 1-2 στο 120'+9' χάνοντας με 6-5 στα πέναλτι και ενώ τρεις φορές αστόχησε σε εκτελέσεις που θα του χάριζαν την πρόκριση.

Ήρωας του Παναθηναϊκού, από την άλλη, ήταν ο τερματοφύλακας Ντραγκόφσκι, που σάρωσε στη «ρώσικη ρουλέτα».

Στο «Απόστολος Νικολαΐδης» ο ΠΑΟΚ αντιμετώπισε ένα απρόοπτο με την έναρξη του ματς, αφού ο Μιχαηλίδης αντικαταστάθηκε μόλις στο 3' από τον Κουλιεράκη λόγω μυϊκού τραυματισμού. Αυτό, όμως, δεν τον εμπόδισε να κυριαρχήσει στη μεσαία γραμμή, με τον Μεϊτέ να «καταπίνει» τον Βιλένα, κάτι που σε συνδυασμό με το εξοντωτικό πρέσινγκ των φιλοξενούμενων ανάγκασε τον Παναθηναϊκό να ψάχνει την τριάδα της επίθεσης με βαθιές μπαλιές.

Στόχος των Θεσσαλονικέων ήταν να φτάσουν στα αντίπαλα καρέ με γρήγορη μετάβαση του παιχνιδιού και παρότι δεν βοηθήθηκαν στο πρώτο μέρος από τους πλάγιους μπακ και ειδικά τον Μπαμπά, είχαν δύο καλές στιγμές με κορυφαία αυτή του 13', όταν ο Σβαμπ έπιασε κεφαλιά από πλεονεκτική θέση, αλλά νικήθηκε από τον Ντραγκόφσκι.

Όσο για τον Παναθηναϊκό, είχε κάποιες εξάρσεις στην κόντρα, αλλά όσο ο Ζέκα έπρεπε να παίζει και για τον Βιλένα, η ομάδα του Φατίχ Τερίμ δεν μπορούσε να ισορροπήσει τον αγώνα.

Στο ίδιο τέμπο εξελίχθηκε και το δεύτερο ημίχρονο και μάλιστα ο ΠΑΟΚ έφτασε γρήγορα σε ευκαιρία, αφού στο 49' ο Ντραγκόφσκι και ο Γεντβάι σταμάτησαν διαδοχικά τα σουτ του Τόμας.

Η μεσαία γραμμή του Παναθηναϊκού παρέμεινε προβληματικά και η αναγκαστική αντικατάσταση του (κορυφαίου μέχρι εκείνο το σημείο) Γεντβάι στέρησε από τον Σκένκεφελντ στέρησε από το «τριφύλλι» τη δυνατότητα της μετατόπισης του Αράο στους χαφ.

Ο ΠΑΟΚ έπρεπε να βρει ένα γκολ πριν χρειαστεί να πάρει ακραία ρίσκα και το κατάφερε στο 72' με πρωταγωνιστή τον Γιόνι και σκόρερ τον Ζίβκοβιτς. Ο Ισπανός έκλεψε την μπάλα, έκανε διαγώνια κίνηση, βρέθηκε σε θέση αριστερού εξτρέμ και με σέντρα ακριβείας βρήκε τον Σέρβο, ο οποίος με ωραίο πλασέ άνοιξε το σκορ.

Αμέσως μετά το γκολ ο Λουτσέσκου προχώρησε σε τριπλή αλλαγή για να τελειώσει την πρόκριση στην κανονική διάρκεια και στο 81' ο Κωνσταντέλιας πλησίασε στο «χρυσό» γκολ, αλλά έστειλε την μπάλα ελάχιστα άουτ, ενώ την ίδια τύχη είχε η προσπάθεια του Οζντόεφ στο 86'.

Στην παράταση ο ΠΑΟΚ φάνηκε πιο συντηρητικός και συνέχισε να μη δέχεται ούτε υποψία φάσης από τον Παναθηναϊκό. Η πρώτη σημαντική στιγμή ήταν αυτή του 103', με τον Κωνσταντέλια να στέλνει την μπάλα ελάχιστα πάνω από την εστία.

Στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων του πρώτου ημιχρόνου ήλθε το πολυπόθητο γκολ για τον ΠΑΟΚ, με τον Ντεσπόντοφ να εκτελεί εξαιρετικά το κόρνερ και τον Κεντζιόρα να εκτελεί με κεφαλιά για το 0-2.

Το γήπεδο «πάγωσε» στο 116' με τον σοβαρό τραυματισμό του Μπάμπα, που έφυγε από το γήπεδο με ασθενοφόρο. Χωρίς δικαίωμα αλλαγής, ο ΠΑΟΚ τελείωσε το ματς με δέκα παίκτες και αριστερό μπακ τον Οζντόεφ.

Λογικό κι επόμενο ήταν ο Παναθηναϊκός να πιέσει. Στο 120'+6' ο Κουλιεράκης εξουδετέρωσε λίγο πριν τη γραμμή την κεφαλιά του Μαντσίνι και τρία λεπτά αργότερα ο Λημνιός πλήγωσε την πρώην ομάδα του σκοράροντας και στέλνοντας τον αγώνα στη «ρώσικη ρουλέτα».

Σαμάτα (άουτ)

Ο Γερμανός διαιτητής Ντάνιελ Ζίμπερτ έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μπακασέτα, Ζέκα, Παλάσιος, Τόμας, Μεϊτέ, Ντεσπόντοφ, Οζντόεφ, Κουλιεράκη και Μουργκ.

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι (57' Σένκεφελντ), Αράο, Μλαντένοβιτς, Ζέκα (76' Βαγιαννίδης), Βιλένα (85' Μαντσίνι), Παλάσιος (85' Λημνιός), Μπερνάρ, Μπακασέτας, Ιωαννίδης (76' Σπόραρ).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Γιόνι, Κεντζιόρα, Μιχαηλίδης (3' Κουλιεράκης), Μπαμπά, Μεϊτέ, Σβαμπ (73' Οζντόεφ), Αντρ. Ζίβκοβιτς (85' Μουργκ), Κωνσταντέλιας (110' Μάρκος Αντόνιο), Τάισον (73' Ντεσπόντοφ), Τόμας (73' Σαμάτα).