Κύπελλο: Ο Παναθηναϊκός νίκησε με 1-0 τον ΠΑΟΚ στην Τούμπα, του έσπασε το αήττητο και πήρε προβάδισμα πρόκρισης στον τελικό (βίντεο)

Με το πλασέ του Σπόραρ στο 53' το «τριφύλλι» εξασφάλισε το πάνω χέρι ενόψει της ρεβάνς της 21ης Φεβρουαρίου

14/02/2024 21:31

Η επιστροφή των φιλάθλων του ΠΑΟΚ στο γήπεδο της Τούμπας συνδυάστηκε με ένα πολύ κακό αποτέλεσμα για τον Δικέφαλο. Ο Παναθηναϊκός πήρε σπουδαία νίκη με 1-0 χάρη στο κοντινό πλασέ του Σπόραρ στο 53' και η πρόκριση στον τελικό του κυπέλλου έγινε δύσκολη υπόθεση για τους Θεσσαλονικείς, που έχασαν για πρώτη φορά φέτος εντός έδρας και θα ψάξουν την ανατροπή την επόμενη Τετάρτη (21/2, 19:00) στο γήπεδο της Λεωφόρου.

Ο Ράζβαν Λουτσέσκου επιφύλασσε περισσότερες αλλαγές το βασικό σχήμα απ' ό,τι ο Φατίχ Τερίμ και στο ξεκίνημα του ματς ο Παναθηναϊκός απέφευγε τις κακοτοπιές από το πρέσινγκ του ΠΑΟΚ, έφτανε με ευκολία στην αντίπαλη περιοχή και κρατούσε τις θέσεις του στις κόντρα επιθέσεις των γηπεδούχων.

Ωστόσο, μετά το δεκάλεπτο ο ΠΑΟΚ «χτύπησε» στην πλευρά του Μλαντένοβιτς, που άρχισε να έχει κακές επιστροφές. Έτσι, στο 13' ο Ζίβκοβιτς εξέθεσε τον πλάγιο μπακ του «τριφυλλιού» και προσπάθησε να βρει με σέντρα τον Τόμας, όμως παραλήπτης της μπάλας έγινε από πολύ πλάγια θέση ο Ντεσπόντοφ, που δεν κατάφερε να βρει δίχτυα.

Δύο λεπτά μετά, ο Ζίβκοβιτς βρήκε ξανά χώρο με τον Μλαντένοβιτς απόντα, αλλά ο Ντραγκόφσκι πρόλαβε τον Τόμας, ενώ στο 21' ο Πολωνός τερματοφύλακας νίκησε τον Ισπανό επιθετικό. Ο Παναθηναϊκός, από την πλευρά του, είχε καλή στιγμή στο 32', όταν ο Μπερνάρ δεν κατάφερε να ελέγξει την μπάλα και του έβαλε κόντρα η άμυνα του ΠΑΟΚ, ενώ ίδια κατάληξη είχε η προσπάθεια του Βραζιλιάνου στο 35'.

Η κορυφαία ευκαιρία του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο σημειώθηκε στο 42', όταν ο Τόμας δεν εκμεταλλεύτηκε την κακή έξοδο του Ντραγκόφσκι, αφού πλάσαρε άουτ.

Τα δεδομένα του ματς άλλαξαν στο 53', με τον Παναθηναϊκό να αναπτύσσεται με τρομερή ταχύτητα, τον Μπερνάρ να πιάνει κεφαλιά, τον Κοτάρσκι να αποκρούει και τον επερχόμενο Σπόραρ να ανοίγει από κοντά το σκορ.

Το γκολ μούδιασε τον ΠΑΟΚ, που γλίτωσε τα χειρότερα χάρη στις επεμβάσεις του Κοτάρσκι απέναντι στον Σπόραρ στο 60' και το 66', κάτι που ανάγκασε τον Λουτσέσκου να προχωρήσει σε μαζεμένες αλλαγές, προκειμένου να πάρει τον έλεγχο της μεσαίας γραμμής.

Ο ΠΑΟΚ αύξησε την πίεσή του, ο Παναθηναϊκός πήγε σε πιο συντηρητικό σχήμα, με Ζέκα στα χαφ και Μπακασέτα στην κορυφή της επίθεσης και το ενδιαφέρον μετατοπίστηκε στο μισό του γηπέδου όπου αμύνονταν οι φιλοξενούμενοι. Στο 75' ο Ντραγκόφσκι εξουδετέρωσε με τρομερή επέμβαση την κεφαλιά του Σαμάτα και δύο λεπτά μετά το ματς πήρε φωτιά, με τους Τάισον και Μπακασέτα να ανταλλάσσουν «ψιλές» και να αποβάλλονται αμφότεροι.

Στην ισορροπία του αγώνα ευνοημένος φάνηκε ο Παναθηναϊκός, που είχε άλλες δύο καλές στιγμές, με τον Μαντσίνι στο 88' και τον Κώτσιρα στο 89', ενώ ο ΠΑΟΚ έπρεπε να πιέσει, πότε με δομημένο παιχνίδι και πότε άναρχα. Έτσι, στο 94' ο Μεϊτέ στάθηκε άτυχος, αφού από το σουτ του η μπάλα βρήκε δύο φορές σε κόντρα και κατέληξε στο δοκάρι της εστίας του Παναθηναϊκού.

Εκτός από την κόκκινη κάρτα στους Τάισον και Μπακασέτα, ο Ολλανδός διαιτητής Άλαρντ Λίντχαουτ έδειξε κίτρινη κάρτα στους Γεντβάι και Πέρεθ.

ΠΑΟΚ: Koτάρσκι, Γιόνι, Κεντζιόρα (63' Μεϊτέ), Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Σβαμπ (76' Οζντόεφ), Τσιγγάρας, Αντρ. Ζίβκοβιτς, Μάρκος Αντόνιο (63' Μουργκ), Ντεσπόντοφ (64' Τάισον), Τόμας (71' Σαμάτα).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ: Ντραγκόφσκι, Κώτσιρας, Γεντβάι, Αράο, Μλαντένοβιτς (87' Χουάνκαρ), Πέρεθ, Τσέριν (87' Σένκεφελντ), Μπακασέτας, Μπερνάρ (86' Βαγιαννίδης), Παλάσιος (68' Μαντσίνι), Σπόραρ (74' Ζέκα).