Αδιανόητος άθλος της ΑΕΚ: Απέκλεισε την Ντιναμό Ζάγκρεμπ με γκολ στο 92' και το 100' (βίντεο)

Η Ένωση έχανε με 2-0 μέχρι το δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, αλλά πέτυχε την πρόκριση του αιώνα στη ρεβάνς που διεξήχθη στη σκιά της δολοφονίας του Μιχάλη Κατσούρη

19/08/2023 23:56

Μέχρι το 92ο λεπτό του αγώνα με την Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην «OPAP Arena», η ΑΕΚ ήταν πίσω στο σκορ με 2-0 και αποκλεισμένη από τη συνέχεια. Όμως, με ανατροπή που ανάγεται στη σφαίρα του εξωπραγματικού, ισοφάρισε σε 2-2 και πήρε την πρόκριση στα πλέι οφ του Champions League, καθώς στο πρώτο ματς είχε επικρατήσει με 2-1.

Ο Σέρχιο Αραούχο με σουτ στο 92' και ο Ντομαγκόι Βίντα με κεφαλιά στο 10ο λεπτό των καθυστερήσεων, μετά την απόκρουση του Λιβάκοβιτς σε εκτέλεση πέναλτι του Λιβάι Γκαρσία, υπέγραψαν τη μεγάλη ανατροπή.

Η Ντιναμό είχε «αγγίξει» την πρόκριση με τέρματα των Σούταλο (45'+1') και Λιούμπιτσιτς (65').

Μετά τη λήξη ακολούθησαν σκηνές... αλλοφροσύνης. Ποδοσφαιριστής της ΑΕΚ πήρε στα χέρια τον προπονητή Ματίας Αλμέιδα, που από την πλευρά του ύψωσε τη φανέλα που έφερε το όνομα του αδικοχαμένου Μιχάλη. Στις κερκίδες οι φίλαθλοι έκλαιγαν από τη χαρά τους.

Ήταν ένα σπάνιο ποδοσφαιρικό (και όχι μόνο) βράδυ στη Ν. Φιλαδέλφεια, με την Ένωση να ετοιμάζεται για τους αγώνες των πλέι οφ με αντίπαλο τη βελγική Αντβέρπ.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Ρότα, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (67' Γκατσίνοβιτς), Γιόνσον (76' Μάνταλος), Πινέδα (76' Γαλανόπουλος), Άμπραμπατ (67' Ελίασον), Τσούμπερ (67' Αραούχο), Γκαρσία.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Λιβάκοβιτς, Μοχαραμί, Ριστόφσκι, Σούταλο, Λιούμιπισιτς, Μιχαϊλιτσένκο, Μπούλατ, Μίσιτς, Σπίκιτς (86' Μάριν), Ιβάνουσετς, Πέτκοβιτς.