Champions League: Τεράστιο διπλό της ΑΕΚ επί της Ντιναμό στο Ζάγκρεμπ (βίντεο)

Η Ένωση ολοκλήρωσε επική ανατροπή στις καθυστερήσεις, έδωσε την απάντησή της στους Κροάτες και θα έχει την ευκαιρία να τελειώσει τη δουλειά στον τόπο του εγκλήματος

15/08/2023 23:03

Το πανέμορφο γκολ του Στίβεν Τσούμπερ στο 59' και το σουτ του Κώστα Γαλανόπουλου στο 90' ήταν η σκληρή αλλά εντός αγωνιστικού χώρου απάντηση της ΑΕΚ στους Κροάτες. Στο «Μάξιμιρ» του Ζάγκρεμπ η Ένωση θριάμβευσε με 2-1 επί της Ντιναμό και εξασφάλισε μεγάλο προβάδισμα προβάδισμα ενόψει της ρεβάνς του Σαββάτου (19/8, 21:45), ώστε να είναι αυτή που στα πλέι οφ του Champions League θα αντιμετωπίσει τη βελγική Αντβέρπ.

Το κλίμα στο γήπεδο ήταν ομολογουμένως περίεργο, με τους οργανωμένους οπαδούς της Ντιναμό να αφήνουν κενές 100 θέσεις για τους ομοϊδεάτες τους που έχουν προφυλακιστεί στην Αθήνα για τη δολοφονία του Μιχάλη Κατσουρή.

Στα του ματς, η Ντιναμό προηγήθηκε με απευθείας εκτέλεση φάουλ του Μπουλάτ στο 39', αλλά το δεύτερο ημίχρονο ανήκε στην ΑΕΚ. Με τρεις επαφές ο Τσούμπερ βρήκε σουτ και δίχτυα στο 59', η Ντιναμό είχε δοκάρι με κεφαλιά του Εμρέλι στο 64' και στο 90ό λεπτό ο Γαλανόπουλος διαμόρφωσε με σουτ το 1-2 αφιερώνοντας το γκολ στον αδικοχαμένο Μιχάλη.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΖΑΓΚΡΕΜΠ: Λιβάκοβιτς, Μοχαραμί, Ριστόφσκι, Σούταλο, Μιχαϊλιτσένκο, Λιούμπιισιτς, Μπούλατ (71' Σούσιτς), Μίσιτς (84' Κανέκο), Σπίκιτς (46' Εμρέλι), Ιβάνουσετς (71' Μπατούρινα), Πέτκοβιτς.

ΑΕΚ: Στάνκοβιτς, Σιντιμπέ, Βίντα, Μουκουντί, Χατζισαφί, Σιμάνσκι (83' Μάνταλος), Γιόνσον (67' Γαλανόπουλος), Πινέδα (84' Πιζάρο), Ελίασον, Τσούμπερ (84' Αραούχο), Γκαρσία.