Άρης - Ολυμπιακός 2-1: Έπαθε, έμαθε και ήταν... να γουστάρεις

Άψογη τακτική προσέγγιση του ντέρμπι από τον Άκη Μάντζιο και τους ποδοσφαιριστές του, που σημείωσαν μία νίκη-ορόσημο

21/09/2024 22:07

Μετά την ήττα από τον ΟΦΗ, ο Άρης έψαχνε μία νίκη που θα του τόνωνε το ηθικό και θα του έδειχνε τον δρόμο για τη συνέχεια του πρωταθλήματος και τη βρήκε απέναντι στον Ολυμπιακό. Με το 2-1 στο «Κλ. Βικελίδης», για την 5η αγωνιστική της Super League, οι κιτρινόμαυροι μπορούν πλέον να αντιληφθούν τις δυνατότητές τους και να πορευτούν αναλόγως στη σεζόν.

Το κοουτσάρισμα του Άκη Μάντζιου ήταν εξαιρετικό. Ο Άρης «απονεύρωσε» τον άξονα του Ολυμπιακού πιέζοντας πολύ στην μπάλα, ώστε να μη δώσει χώρο και χρόνο στον αντίπαλο και ειδικά στο πρώτο ημίχρονο υποχρέωσε τους ερυθρόλευκους σε συνεχόμενες σέντρες, όπως κόντρα στον Παναιτωλικό. Κάπως έτσι, οι Θεσσαλονικείς ξόρκισαν τα «φαντάσματα» προηγούμενων αγώνων, όπου δεν έμπαιναν συγκεντρωμένοι στο πρώτο ημίχρονο και στο τέλος το πλήρωναν ακριβά.

Αφού οι γηπεδούχοι αμύνθηκες σε δύο ζώνες άμυνας και σε διάταξη 4-4-2 στα 2/3 του γηπέδου, φρόντισαν να εκμεταλλευτούν κάθε κλέψιμο και να παίξουν γρήγορα με την μπάλα. Κάπως έτσι και μετά από φανταστική ενέργεια του Ντιαντί, ο Μάνου Γκαρθία άνοιξε το σκορ στο 3', με τον Λορέν Μορόν να «γράφει» το δικαιότατο 2-0 με προβολή στο 41'.

Στο δεύτερο 45λεπτο ο Άρης συνέχισε να ελέγχει τον χώρο δράσης των φιλοξενούμενων, είχε δοκάρι με τον Μορόν στο 65', αμύνθηκε σωστά και δεν ανησύχησε από το γκολ του Ελ Κααμπί στο 90'+6', με το 2-1 να «ζωγραφίζει» με απόλυτη δικαιοσύνη την εικόνα του ματς.

Ο Ιταλός διαιτητής Λούκα Παϊρέτο «κιτρίνισε» τους Μάγιο, Βέλεθ, Σιφουέντες, Ντόη, Κάρμο και Ολιβέιρα.

ΑΡΗΣ: Κουέστα, Μάγιο, Βέλεθ, Μπράμπετς, Φρίντεκ, Μόντσου, Σιφουέντες (90'+3' Ζουλ), Μάνου Γκαρθία (75' Νταρίντα), Ντιαντί (75' Σαβέριο), Σίστο, Μορόν (86' Σαμόρα).

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Τζολάκης, Ροντινέι, Ντόη (77' Μπιανκόν), Κάρμο, Ορτέγκα, Έσε, Γκαρθία (46' Ολιβέιρα), Τσικίνιο (69' Γιάρεμτσουκ), Μαρτίνς (75' Κοστίνια), Βέλντε (46' Γουίλιαν), Ελ Κααμπί.