Βόλος - ΠΑΟΚ 1-4: «Πετώντας» πάει στην Πόλη (βίντεο)

Λίγα 24ωρα πριν το μεγάλο ευρωπαϊκό ντέρμπι με τη Γαλατάσαραϊ, ο Δικέφαλος έπραξε το καθήκον του στο Πανθεσσαλικό - Πρώτο γκολ από τον Τσάλοφ

21/09/2024 18:56

Η εκτός έδρας αναμέτρηση με τον Βόλο, παρουσία 5.000 φιλάθλων του, λογιζόταν για τον ΠΑΟΚ ως ένα απαραίτητο διπλό. Κι αν το τελικό 4-1 υπέρ του Δικέφαλου προδιαθέτει για ένα εύκολο απόγευμα, τα πράγματα δεν εξελίχθηκαν ακριβώς έτσι στο πρώτο ημίωρο. Η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου έβγαλε τη μεσοεπιθετική ποιότητά της στο χόρτο του Πανθεσσαλικού, αλλά βίωσε και δύσκολες στιγμές, στις οποίες ως επί το πλείστον ανταποκρίθηκε ο εξαιρετικός Ντόμινικ Κοτάρσκι.

Το ξεκίνημα ήταν φρενήρες, με τον Κροάτη τερματοφύλακα να σώζει τρεις φορές την εστία του αποκρούοντας μάλιστα και το πέναλτι του Άλτμαν στο 3'. Ο ΠΑΟΚ συνήλθε από το σοκ, ο Τισουντάλι στο 10' και ο Μουργκ στο 12' έχασαν καλές ευκαιρίες κι αφού ο ρυθμός εντέλει έπεσε, ο ΠΑΟΚ κέρδισε πέναλτι σε ανατροπή του Ντεσπόντοφ από τον Φεράρι, με τον «σπεσιαλίστα» Σβαμπ να ευστοχεί ένα λεπτό αργότερα για το 0-1.

Τα πράγματα έγιναν ακόμη πιο εύκολα για τον ΠΑΟΚ με την αποβολή του Φεράρι με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 34'. Ο Μουργκ σημάδεψε δοκάρι στο 49' και χρίστηκε σκόρερ στο 54', όταν από σουτ του Καμαρά η μπάλα βρήκε στο σώμα του Αυστριακού και κατέληξε στα δίχτυα.

Ο Βόλος έδειξε σημάδια ανάκαμψης με το γκολ του Μεντιέτα στο 57', αλλά τρία λεπτά αργότερα ο Τάισον με ωραίο πλασέ έβαλε τα πράγματα στη θέση τους.

Στο τελευταίο ημίωρο συν τις καθυστερήσεις ο Δικέφαλος πίεσε για τέταρτο γκολ, χωρίς όμως να ανεβάσει πολλές στροφές, αφού την ερχόμενη Τετάρτη (21/9, 22:00) αντιμετωπίζει στην (αγαπημένη του) Κωνσταντινούπολη την ισχυρή Γαλατάσαραϊ για την πρεμιέρα της League Phase του Europa League.

Αφού ο Καμαρά είχε κι αυτός δοκάρι στο 85', ο Τσάλοφ πέτυχε στο 89' το παρθενικό του γκολ με τη φανέλα του ΠΑΟΚ σημειώνοντας το τελικό 1-4.

Εκτός από τις δύο κίτρινες στον Φεράρι, ο διαιτητής Πέτρος Τσαγκαράκης (Χανίων) παρατήρησε και τους Φεράρι, Μεντιέτα, Κόβατς και Μπάμπα.

ΒΟΛΟΣ: Κόβατς, Μύγας, Μίλετιτς, Καλογερόπουλος, Φεράρι, Μπερναντού, Γκλάβτσιτς (72' Κόμπα), Ασεχνούν (40' Σμέουλερς), Μεντιέτα, Άλτμαν (61' Βιγιαφάνιες), Κόντε (61' Κόσζτα).

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Σάστρε, Κεντζιόρα, Κόλεϊ, Μπάμπα (67' Ότο), Καμαρά, Σβαμπ (67' Μπακαγιόκο), Ντεσπόντοφ, Μουργκ (67' Κωνσταντέλιας), Τάισον (79' Σόρταϊρ), Τισουντάλι (67' Τσάλοφ).