EURO 2024: Η Γερμανία έγινε η πρώτη ομάδα που έκλεισε θέση στους «16» (βίντεο)

Τα «πάντσερ» επικράτησαν με 2-0 των Ούγγρων που γνώρισαν τη δεύτερη ήττα τους στη διοργάνωση

19/06/2024 20:57

Η Γερμανία «κλείδωσε» τη θέση της στους «16» του EURO 2024, επικρατώντας με 2-0 της Ουγγαρίας και έχοντας σε πρωταγωνιστικό ρόλο τον Γκιντογκάν.

Οι Ούγγροι θέλησαν να αιφνιδιάσουν τους Γερμανούς με τον Σάλαϊ, ωστόσο, ο Νόιερ ήταν εκεί για να αποσοβήσει τον κίνδυνο στα 15 δευτερόλεπτα.

Στο 11ο λεπτό ήταν η σειρά των Γερμανών να απειλήσουν με τον Χάβερτς, ο οποίος βρέθηκε μπροστά από τον Όρμπαν, έκανε το σουτ, αλλά ο τερματοφύλακας της Ουγγαρίας απέκρουσε.

Έντεκα λεπτά αργότερα, οι διοργανωτές προηγήθηκαν με 1-0 χάρη στον Μουσιάλα, ενώ στο 26’ η Ουγγαρία βρέθηκε πολύ κοντά στο 1-1 η Ουγγαρία, όταν μετά από απευθείας εκτέλεση φάουλ του Σομποσλάι από τα αριστερά, ο Νόιερ εκτινάχθηκε και απέκρουσε.

Επίσης, στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων οι Μαγυάροι έστειλαν την μπάλα στα δίχτυα, αλλά ο βοηθός σήκωσε αμέσως το σημαιάκι του, με αποτέλεσμα η Γερμανία να πάει προηγούμενη στα αποδυτήρια με 1-0.

Στο 60’ οι Ούγγροι είχαν μία ακόμα καλή στιγμή, αυτή τη φορά με τον Βάργκα, του οποίου η κεφαλιά δεν βρήκε στόχο. Αντ’ αυτού, επτά λεπτά αργότερα οι διοργανωτές διπλασίασαν τα τέρματά τους (2-0) με τον Γκιντογκάν και κάπου εκεί εξανεμίστηκαν οι ελπίδες των Ούγγρων για την ανατροπή.

ΓΕΡΜΑΝΙΑ: Νόιερ, Κίμιχ, Ρίντιγκερ, Τα, Μίτελστεντ, Άντριχ (72’ Τζαν), Κρόος, Μουσιάλα (72’ Φίριχ), Γκιντογκάν, Βιρτς (58’ Σανέ), Χάβερτς (56’ Φίλκρουγκ).

ΟΥΓΓΑΡΙΑ: Γκουλάτσι, Φιόλα, Ορμπάν, Ντάρνταϊ, Μπόλα (75’ Άνταμ), Νάγκι (64’ Κλεϊνχέισλερ), Σέφερ, Κέρκεζ (75’ Νατζ), Σαλάι (87' Τσόμποτ), Σομποσλάι, Βάργκα (87' Γκάζνταγκ).