EURO 2024: Η αλύγιστη Αλβανία έσωσε την παρτίδα στις καθυστερήσεις (βίντεο)

Με γκολ στην τελευταία φάση του ματς, οι Αλβανοί έκαναν ανατροπή στην ανατροπή, ισοφάρισαν σε 2-2 την Κροατία και διατηρούν ελπίδες για την πρόκριση σε έναν όμιλο με φαβορί τις Ισπανία και Ιταλία

19/06/2024 18:06

Το σημερινό ματς μεταξύ Κροατίας και Αλβανίας θα μείνει στην ιστορία ως ένα από τα πιο συναρπαστικά των τελευταίων ετών. Έπειτα από μία φοβερή μάχη με ένταση και συνεχείς ανατροπές, οι δύο ομάδες αλληλοεξουδετερώθηκαν και το τελικό 2-2 βολεύει μόνον τα εξ αρχής φαβορί του ομίλου, Ιταλία και Ισπανία.

Η Αλβανία, που προηγήθηκε νωρίς, αλλά υπέστη μία εντυπωσιακή ανατροπή μέσα σε δύο λεπτά, ισοφάρισε με γκολ στο πέμπτο λεπτό των καθυστερήσεων και οι δύο ομάδες έχουν πλέον από έναν βαθμό. Οι ελπίδες τους για πρόκριση δεν εξανεμίστηκαν αλλά το έργο τους είναι πια πολύ δύσκολο.

Οι Αλβανοί μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και στο 11' αιφνιδίασαν τους Κροάτες, ανοίγοντας το σκορ. Ο Ασάνι έκανε τη σέντρα από δεξιά, ο Λάτσι έπιασε την κεφαλιά και η μπάλα κατέληξε στα δίχτυα του Λιβάκοβιτς.

Η Κροατία προσπάθησε να αντιδράσει αλλά δεν κατάφερε να πάρει τα ηνία του ματς. ενώ η ομάδα του Σιλβίνιο ήταν πολύ επικίνδυνη στις αντεπιθέσεις. Στο 31' ο Ασλάνι βρέθηκε τετ α τετ με τον Λιβάκοβιτς αλλά δεν μπόρεσε να κάνει το 2-0.

Στο δεύτερο μέρος ο Ντάλιτς έβαλε στο ματς τους Σούσιτς και Πάσαλιτς και στο 51' η Κροατία έχασε σημαντική ευκαιρία με τον Σούσιτς.

Το παιχνίδι συνεχίστηκε σε υψηλό ρυθμό έως το τέλος και η Κροατία άρχισε να πιέζει ασφυκτικά την αλβανική άμυνα. Η πίεση των παικτών του Ντάλιτς απέδωσε αφού στο 74' ο Κράμαριτς έφερε το ματς στα ίσια με ωραίο δεξί σουτ.

Το μομέντουμ του ματς ήταν πια υπέρ της Κροατίας και δύο λεπτά αργότερα, η ανατροπή ολοκληρώθηκε με το αυτογκόλ του Τζάσουλα.

Η παρέα του Μόντριτς δεν κατάφερε όμως να κρατήσει τη νίκη αφού οι πεισματάρηδες Αλβανοί ισοφάρισαν με τον Τζάσουλα στο 5ο λεπτό των καθυστερήσεων.

ΚΡΟΑΤΙΑ: Λιβάκοβιτς, Γιουράνοβιτς, Σούταλο, Πέρισιτς (84' Σόσα), Γκβάρντιολ, Μόντριτς, Κόβασιτς, Μπρόζοβιτς (46' Πάσαλιτς), Μάγερ (46' Σούσιτς), Κράμαριτς (84' Μπατούρινα), Πέτκοβιτς (69' Μπούντιμιρ).

ΑΛΒΑΝΙΑ: Στρακόσια, Χισάι, Τζιμσιτί, Αγέτι, Μιτάι, Ραμαντάνι (85' Χότζα), Ασλάνι, Λάτσι (73' Τζάσουλα), Ασάνι (63' Σεφέρι), Μανάι (85' Ντάκου), Μπαϊράμι.