EURO 2024: Ένα αυτογκόλ έστειλε τους Γάλλους στα προημιτελικά (βίντεο)

Το ματς των τρικολόρ με το Βέλγιο ήταν ένα πραγματικό ντέρμπι και η ομάδα του Ντεσάν πήρε τη νίκη - πρόκριση (1-0) έχοντας και την τύχη στο πλευρό της

01/07/2024 20:55

Η Γαλλία τα βρήκε σκούρα κόντρα στο εξίσου ισχυρό από πλευράς ατομικής ποιότητας Βέλγιο και έπαιξε με τη φωτιά στο δεύτερο ημίχρονο.

Έστω και στο πάρα πέντε, όμως, απέφυγε το ρίσκο της παράτασης και με το αυτογκολ του Φερτόνχεν (85') πήρε τη νίκη 1-0 και την πρόκριση στα προημιτελικά του ευρωπαϊκού πρωταθλήματος.

Οι τρικολόρ του Ντιντιέ Ντεσάν θα αντιμετωπίσουν την Παρασκευή στο Αμβούργο τον νικητή του αγώνα Πορτογαλία - Σλοβενία.

Ο αγωνιστικός χώρος γέμισε με παίκτες πολύ υψηλής ποιότητας αλλά οι δύο ομάδες ήταν πολύ προσεκτικές αφού ήξεραν ότι το παραμικρό λάθος θα μπορούσε να αποβεί μοιραίο. Ως αποτέλεσμα της στρατηγικής αυτής ήταν ένα ματς με ελάχιστες φάσεις, ελαφρά υπεροχή των Γάλλων και μοναδική πραγματικά σημαντική ευκαιρία την κεφαλιά του Τουράμ στο 34'.

Το ματς απέκτησε πιο γρήγορο ρυθμό στο δεύτερο μέρος και στο 60' ο Τέο Ερνάντες έκανε σωτήριο τάκλιν πριν ο Καράσκο πλασάρει τον Μενιάν. Το Βέλγιο έγινε επικίνδυνο στο τελευταίο 20άλεπτο και στο 83' έχασε άλλη μία ευκαιρία με τον Ντε Μπρόινε.

Η Γαλλία αποδείχθηκε όμως πιο... κυνική και μολονότι δεν έδειχνε ικανή να απειλήσει, πήρε τη νίκη με το αυτογκόλ του Φερτόνχεν στο (85') και ταυτόχρονα την πρόκριση στους «8».

ΓΑΛΛΙΑ: Μενιάν, Κουντέ, Ουπαμεκανό, Σαλιμπα, Ερναντέζ, Τσουαμενί, Καντέ, Γκριεζμάν, Ραμπιό, Τουράμ (62' Μουανί), Εμπαπέ.

ΒΕΛΓΙΟ: Καστίλς, Καστάν (88' Ντε Κατελάρε), Φαές, Φερτόνχεν, Τεάτ, Ονανά, Οπέντα (64' Μανγκαλά), Ντοκού, Ντε Μπρόινε, Καράσκο (88' Λουκεμπάκιο), Λουκακού.