Φόρμουλα 1: Ο Φερστάπεν έστειλε μήνυμα υπεροχής από την Ιαπωνία

Ο Ολλανδός επέστρεψε στις νίκες επικρατώντας με άνεση στην πίστα της Σουζούκα

07/04/2024 11:32

Ο τρις παγκόσμιος πρωταθλητής Μαξ Φερστάπεν επέστρεψε στις νίκες, καθώς πρώτευσε στο ιαπωνικό γκραν πρι της Formula 1, ενώ η Red Bull έκανε το 1-2, αφού δεύτερος τερμάτισε ο Μεξικανός Σέρχιο Πέρες.

Ο αγώνας στην πίστα της Σουζούκα, που ήταν ο τέταρτος από τους 24 του φετινού πρωταθλήματος, άρχισε επεισοδιακά, όταν τα μονοθέσια του Άλεξ Αλμπόν και του Ντανιέλ Ρικιάρντο συγκρούστηκαν στον πρώτο γύρο, προκαλώντας την κόκκινη σημαία και μια καθυστέρηση 30 λεπτών, ενώ τα συντρίμμια καθαρίστηκαν αμέσως, με τους δύο οδηγούς να μην παθαίνουν το παραμικρό.

Δύο εβδομάδες μετά την απροσδόκητη αποχώρηση του στον αγώνα της Μελβούρνης, ο Φερστάπεν πήρε μια άτυπη εκδίκηση από τον Κάρλος Σάινθ, ο οποίος τερμάτισε στην τρίτη θέση.

«Ήταν ένας πολύ όμορφος αγώνας, το μονοθέσιο γίνεται όλο και καλύτερο», είπε με νόημα ο Φερστάπεν στο ραδιόφωνο της ομάδας, ενώ ο Σάινθ, ο οποίος χρησιμοποίησε πιο φρέσκα ελαστικά στα τελευταία στάδια του αγώνα για να προσπεράσει τον ομόσταυλο του στην Ferrari, Σαρλ Λεκλέρκ, σχολίασε: «Ήταν δύσκολα εκεί έξω».

Ο Λάντο Νόρις με McLaren τερμάτισε πέμπτος, με το ζευγάρι της Mercedes, Τζορτζ Ράσελ και Λιούις Χάμιλτον, να τερματίζουν στην έβδομη και ένατη θέση, αντίστοιχα.

Ο Πέρες, σταθερός όλο το Σαββατοκύριακο, χάρισε στη Red Bull ένα τρίτο 1-2 σε τέσσερα γκραν πρι και βρίσκεται στην δεύτερη θέση στο παγκόσμιο πρωτάθλημα με 64 βαθμούς, 13 λιγότερους από τον Φερστάπεν.