Μπάσκετ: Ιδανικό ποδαρικό για τον Άρη κόντρα στον Απόλλωνα Πατρών (βίντεο)

Οι κιτρινόμαυροι, κάνοντας ένα πολύ καλό τρίτο δεκάλεπτο, έφτασαν σε μια εύκολη νίκη με 76-63

06/01/2024 20:53

Ελένη Τσαλκατίδου

Στην έβδομη φετινή του νίκη και πρώτη μέσα στο 2024 πέτυχε ο Άρης, που επικράτησε με σχετική ευκολία του Απόλλωνα Πατρών με 76-63, και φλερτάρει με την είσοδό του στην πρώτη τετράδα.

Μετά από ένα αμφίρροπο πρώτο ημίχρονο, ο Άρης πάτησε… γκάζι στο τρίτο δεκάλεπτο και με αιχμή του δόρατος τους Γκάλινατ και Μπλούμπεργκς κατάφερε να προηγηθεί ακόμα και με 17 πόντους (58-41) στο 31’.

Η τρίτη περίοδος αποδείχθηκε κομβική, με τους κιτρινόμαυρους να έχουν «χτίσει» μια διαφορά-ασφαλείας, την οποία φρόντισαν να διατηρήσουν μέχρι τέλους, έχοντας «καυτό» τον Βασίλη Τολιόπουλο στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Πλέον, οι κιτρινόμαυροι στρέφουν την προσοχή τους στο ματς της Τετάρτης (10/1, 19:00) κόντρα στην Κλουζ για το EuroCup.

Τα δεκάλεπτα: 17-14, 35-31, 56-41, 76-63.

ΑΡΗΣ (Καστρίτης): Σλαφτσάκης 4, Σταρκ 6 (1), Σανόγκο 9 (1), Τολιόπουλος 17 (3), Μπλούμπεργκς 13 (3), Μποχωρίδης 5 (1), Περσίδης, Ντε Σόουζα , Χάρελ 5 (1), Μπάνκστον 2, Γκάλινατ 15 (1), Καζαμίας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΠΑΤΡΩΝ (Χριστόπουλος): Μπιμπς 9, Γκιουζέλης, Βον 16 (2), Σαλούστρος 2, Μπράουν 20, Μπλέιλοκ 2, Βισσαρίου, Όσμπορν 10, Πέρκινς 4, Καφέζας.