Μπάσκετ: Ο Ολυμπιακός άλωσε τα Λιόσια - Δύσκολα κι ο Παναθηναϊκός (βίντεο)

Οι ερυθρόλευκοι νίκησαν με 92-80 την ΑΕΚ, ενώ το «τριφύλλι» υπέταξε με 90-75 το Περιστέρι - Άνετη επικράτηση του Κολοσσού επί του Λαυρίου με 88-73

07/01/2024 17:18

Η απουσία του Κάνααν (με απόφαση του Μπαρτζώκα πριν το ματς), αλλά και των ΜακΚίσικ και Σίκμα (δεν έχουν δηλωθεί στην Α1) δεν εμπόδισε τον Ολυμπιακό να ξεπεράσει το εμπόδιο της ΑΕΚ στο κλειστό των Άνω Λιοσίων (92-80) στο πρώτο μεγάλο ματς του πρωταθλήματος για το 2024.

Οι ερυθρόλευκοι μετά την πρώτη περίοδο πάτησαν το γκάζι στο δεύτερο δεκάλεπτο κι από κει και πέρα δεν κοίταξαν πίσω παρά το ξέσπασμα της ΑΕΚ, που μείωσε στο -4 (72-76).

Πιο δύσκολα εξασφάλισε το ροζ φύλλο αγώνα ο Παναθηναϊκός, που νίκησε το Περιστέρι με 90-75 στο κλειστό του ΟΑΚΑ. Η ομάδα του Βασίλη Σπανούλη προηγήθηκε με 60-54 στο 27', αλλά οι γηπεδούχοι επέβαλαν τον ρυθμό τους στο τέταρτο δεκάλεπτο.

Στο τελευταίο ματς της ημέρας και της αγωνιστικής, ο Κολοσσός νίκησε με 88-73 το Λαύριο στη Ρόδο.