Μπάσκετ: Ο ΠΑΟΚ κατέρρευσε κόντρα στην Τόφας (βίντεο)

Ο Δικέφαλος, κάνοντας μία από τις χειρότερες φετινές του εμφανίσεις, ηττήθηκε με 95-63 - Θα πάει για την ισοφάριση την επόμενη εβδομάδα στην Τουρκία

02/01/2024 21:18

Με το… αριστερό ξεκίνησε τις υποχρεώσεις του στο 2024 ο ΠΑΟΚ, ο οποίος ηττήθηκε με το βαρύ 95-63 από την Τόφας στο πρώτο μεταξύ των δύο ομάδων παιχνίδι για το play-in του Basketball Champions League.

Ο Δικέφαλος, ο οποίος παρατάχθηκε σήμερα χωρίς τους Σμιθ και Τσαϊρέλη, θα πρέπει να φέρει πλέον τη σειρά στα ίσια την ερχόμενη Τρίτη (20:00) στην Τουρκία και να διεκδικήσει την πρόκρισή του σε όμιλο στη φάση των «16» και πάλι στη Θεσσαλονίκη (16/1, 19:30), καθώς η σειρά κρίνεται στις δύο νίκες.

Να σημειωθεί πως οι Θεσσαλονικείς είχαν πολλά παράπονα για τα σφυρίγματα των διαιτητών στο πρώτο ημίχρονο.

Πάντως, πολύ κακό ήταν το ξεκίνημα του ΠΑΟΚ, με την Τόφας να κάνει ό,τι θέλει σε άμυνα και επίθεση, ενώ κέρδισε και τη μάχη των ριμπάουντ στο πρώτο 20λεπτο. Αυτά είχαν σαν αποτέλεσμα οι Τούρκοι να προηγηθούν με 53-26 στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου, ενώ να σημειωθεί πως ο προπονητής των ασπρόμαυρων, Φώτης Τακιανός, αποβλήθηκε στα μισά της δεύτερης περιόδου με δεύτερη τεχνική ποινή και τη θέση του πήρε ο Στάθης Νεραντζάκης.

Στο δεύτερο ημίχρονο, η εικόνα του αγώνα παρέμεινε ίδια, ενώ όσο περνούσε ο χρόνος τόσο ανέβαινε ο δείκτης της διαφοράς, με τους γηπεδούχους να χάνουν και τον Άλτσον στο ξεκίνημα του τετάρτου δεκαλέπτου από τραυματισμό και να τελειώνουν αποδεκατισμένοι το ματς.

Τα δεκάλεπτα: 12-27, 26-53, 42-77, 63-95.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ, Χάρισον 16 (3), Τσιακμάς 2, Σχίζας 2, Τσαϊρέλης , Φρίντρικσον 4, Μαργαρίτης 8, Άλστον 5, Αρσενόπουλος 3 (1), ΜακΝις 10, Σκουλαριώτης, Μπελιάουσκας 13 (2).

ΤΟΦΑΣ (Ενέ): Ακνταμάρ 2, Σενγκίζ, Χόμισλι 9 (2), Κουρτουντλούμ, Σάκιτς 5 (1), Γουίλι 12, Ντένμον 21 (5), Γκετσίμ, Μέι 8 (2), Τούνα, Ο’ Μπράιαν 15 (2), Χίμσλι 9 (2), Γουίνστον 17 (2).