Μπάσκετ: Όνειρο ήταν και πάει για τον ΠΑΟΚ η πρόκριση - Ήττα και αποκλεισμός από την Τόφας (βίντεο)

Οι Τούρκοι «χτύπησαν» από την περιφέρεια και με 84-71 πήραν το εισιτήριο για τους «16» του Champions League

16/01/2024 21:38

Στην εντυπωσιακή σειρά με την Τόφας, που κρίθηκε με τρεις εκτός έδρας νίκες, ολοκληρώθηκε η παρουσία του ΠΑΟΚ στο Champions League του μπάσκετ. Οι Τούρκοι άλωσαν ξανά το κατάμεστο κλειστό της Πυλαίας με 84-71 και με συνολικό σκορ 2-1 πήραν αυτοί την πρόκριση για τους «16» της διοργάνωσης.

Η άμυνα της Τόφας ανάγκασε στο ξεκίνημα τον ΠΑΟΚ, που έπαιξε χωρίς τον Άλστον, να ψάξει σκορ από την περιφέρεια και όσο τα σουτ έμπαιναν, η ομάδα της Θεσσαλονίκης ακολουθούσε κατά πόδας τους Τούρκους. Όμως, η τρίτη περίοδος ήταν απογοητευτική για τον Δικέφαλο, που έφτασε να χάνει μέχρι και με διαφορά 16 πόντων (42-58 στο 28').

Με το εις βάρος του 49-62 στο ξεκίνημα του τέταρτου δεκάλεπτου ο ΠΑΟΚ «έγραψε» ένα γρήγορο σερί 8-0 για το 57-62 με πέντε πόντους του Τσαϊρέλη και τρεις του Σχίζα, αλλά η Τόφας απάντησε με τρία διαδοχικά τρίποντα από Ο' Μπράιεν, Γουίνστον και Ντένμον και η διαφορά έγινε πλέον μη διαχειρίσιμη.

Τα δεκάλεπτα: 19-22, 34-40, 49-62, 71-84.

ΠΑΟΚ (Τακιανός): Γκίλμορ 5 (1), ΜακΝίς 3, Χάρισον 9 (1), Τσιακμάς, Σχίζας 8 (2), Τσαϊρέλης 17, Φρίντρικσον 18 (2), Μαργαρίτης 3, Μπελιάουσκας 8 (2).

ΤΟΦΑΣ (Ενέ): Τσενγκίζ 7 (2), Γουίνστον 9 (2), Προύιτ 12 (1), Γκετσίμ 6 (1), Ντένμον 11 (2), Ο' Μπράιεν 15 (3), Μέι 6 (1), Σάκιτς 7, Γουάιλι 11.