Ντιναμό Κιέβου - Άρης 2-1 (6-5 πέν.): Το όνειρο έσβησε στη λευκή βούλα (βίντεο)

Οι Θεσσαλονικείς έδωσαν τη μάχη τους στο Βουκουρέστι, αλλά ηττήθηκαν στη διαδικασία των πέναλτι

17/08/2023 22:55

Ο Άρης πλησίασε πολύ περισσότερο στην πρόκριση στα πλέι οφ του Europa Conference League απ' όσο προϊδέαζε η κλήρωση με την Ντιναμό Κιέβου. Και στο σημείο που έφτανε η αναμέτρηση των δύο ομάδων, είναι κρίμα κι άδικο για τους Θεσσαλονικείς να γνωρίζουν τον αποκλεισμό στη διαδικασία των πέναλτι.

Στο Βουκουρέστι ο Άρης πήρε προβάδισμα, δεν το κράτησε και δέχτηκε δεύτερο γκολ λίγο πριν το τέλος του 90λεπτου. ΈΜεινε με παίκτη λιγότερο στο δεύτερο ημίχρονο της παράτασης και τελικά αποκλείστηκε με 6-5 στα πέναλτι.

Αντίπαλος των Ουκρανών στα πλέι οφ θα είναι η τουρκική Μπεσίκτας, με τον πρώτο αγώνα να διεξάγεται στο Βουκουρέστι και το δεύτερο στην Κωνσταντινούπολη.

Ο Άρης κοντρόλαρε τον ρυθμό στο πρώτο ημίχρονο και μάλιστα ήταν αυτός που βρήκε δίχτυα με την προβολή του Τζούρασεκ μετά τη σέντρα-σουτ του Πάλμα, αλλά η αφελής προσέγγιση των κιτρινόμαυρων, που για ανεξήγητο λόγο ανέβηκαν ψηλά, έδωσε την ευκαιρία στην Ντιναμό να βρει χώρους και να ισοφαρίσει στο 45' με την κεφαλιά του Βολόσιν.

Ο Άρης κλήθηκε να διαχειριστεί με πολύ μεγάλη προσοχή το προβάδισμα για την πρόκριση, απείλησε στο 59' με την εξαιρετική προσπάθεια του Φεράρι και την αποτυχία του Κάρλσον να βρει την μπάλα μπροστά στην εστία και είδε τον Χουτεσιώτη να «βγάζει» το σουτ του Μπουγιάλσκι στο 79'.

Ο Τόλης Τερζής φρέσκαρε την ενδεκάδα και γέμισε την αριστερή πλευρά του, αλλά από εκεί σημειώθηκε το δεύτερο γκολ των Ουκρανών στο 85', με τον Καραβάεφ να σουτάρει, τον Χουτεσιώτη να μην αντιδρά σωστά και την μπάλα να καταλήγει στα δίχτυα για το 2-1.

Το ματς οδηγήθηκε στην παράταση, όπου θα περίμενε κανείς ότι η Ντιναμό θα ήταν αυτή που θα όριζε το τέμπο, ειδικά από το 106', όταν αποβλήθηκε με δεύτερη κίτρινη κάρτα ο Πάβιτσιτς. Όμως, ο Άρης έπαιξε θαρραλέα, είχε πλάνο και πλησίασε στο γκολ, που θα του έδινε την πρόκριση.

Κορυφαία στιγμή ήταν η φάση του 115', όταν ο Μπούστσαν στέρησε το γκολ από τον Φαμπιάνο, με τον στόπερ του Άρη να χάνει δεύτερη ευκαιρία μετά από ακόμη μία στις καθυστερήσεις της κανονικής διάρκειας.

Η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, οι Μενέντες και Οντουμπάτζο αστόχησαν και οι Ουκρανοί πανηγύρισαν μπροστά στους φιλάθλους του Άρη, με αποτέλεσμα να απειληθεί σύρραξη.

Οντουμπάτζο (άουτ)

Εκτός από την κόκκινη κάρτα στον Πάβιτσιτς, ο Αυστριακός διαιτητής Σεμπάστιαν Γκισχάιμερ παρατήρησε με κίτρινη τους Σιρότα, Αντριγέφσκι, Πάλμα, Ματαρίτα και Οντουμπάτζο.

ΝΤΙΝΑΜΟ ΚΙΕΒΟΥ: Μπούστσαν, Τίμτσικ, Ντιάτσουκ, Σιρότα, Ντούμπιντσακ (72' Καραβάεφ), Γιαρμολένκο (106' Πάρις), Σίντορτσουκ (71' Αντριγέφσκι), Σαπαρένκο (72' Μπράζκο), Βολόσιν (81' Ντιαλό), Μπουγιάλσκι, Βάνατ (106' Μπενίτο).

ΑΡΗΣ: Χουτεσιώτης, Μοντόγια, Φαμπιάνο, Οντουμπάτζο, Φεράρι, Ζιλ (106' Σαμόρα), Τζούρασεκ (59' Ρουπ), Νταρίντα (75' Πάβιτσιτς), Κάρλσον (59' Μενέντες), Πάλμα (81' Χριστοδουλόπουλος), Μορόν (82' Ματαρίτα).