ΠΑΟΚ - Χάιντουκ 3-0: Εμπειρία και κυνισμός τον έστειλαν στα πλέι οφ - Αντίπαλος η Χαρτς (βίντεο)

Κακός στο πρώτο ημίχρονο ο Δικέφαλος, ανέβηκε στο δεύτερο και βρίσκεται ένα βήμα πριν τους ομίλους του Europa Conference League

17/08/2023 22:26

Ο ΠΑΟΚ δεν ήταν καλύτερος της Χάιντουκ στα... 3/4 των δύο αγώνων για τον Γ' προκριματικό γύρο του Europa Conference League, αλλά η ουσία είναι μία: με το εμφατικό 3-0 επί των Κροατών στην υποδειγματικά «καυτή» Τούμπα ο Δικέφαλος εξασφάλισε την πρόκριση στα πλέι οφ.

Τελευταίο εμπόδιο του ΠΑΟΚ πριν τους ομίλους θα είναι η σκωτσέζικη Χαρτς, που με γκολ στο 92' νίκησε με 3-1 τη Ρόζενμποργκ ανατρέποντας το εις βάρος της 2-1 στη Νορβηγία.

Ο ΠΑΟΚ επιβίωσε από το πολύ δύσκολο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο οι Κροάτες βρέθηκαν τρεις φορές κοντά στο γκολ, το οποίο δεν πέτυχαν χάρη στις επεμβάσεις του Κουλιεράκη, όμως στο 11' το διπλό λάθος του Οτζίτζα-Οφόε, που πρώτα έχασε την μπάλα και στη συνέχεια ανέτρεψε εντός περιοχής τον Κωνσταντέλια, έδωσε την ευκαιρία στον Σβαμπ να σκοράρει από το σημείο του πέναλτι ένα λεπτό αργότερα.

Στο 21' ο Κουλιεράκης είχε δοκάρι κι αυτή ήταν η τελευταία έκλαμψη του ΠΑΟΚ στο πρώτο ημίχρονο. Ο Δικέφαλος υστέρησε μεσοαμυντικά και οι φιλοξενούμενοι έφτασαν αρκετές φορές κοντά στην ισοφάριση.

Με το ξεκίνημα του δεύτερου μέρους ο Ράζβαν Λουτσέσκου διόρθωσε την κακή λειτουργία της δεξιάς πλευράς με την αμοιβαία μετατόπιση Νάρεϊ και Ζίβκοβιτς, με τον Δικέφαλο να βελτιώνεται ελαφρώς και τον Κωνσταντέλια να χάνει σπουδαία ευκαιρία στο 52', όταν νικήθηκε από τον Λούτσιτς.

Με την πάροδο του χρόνου ο ΠΑΟΚ οπισθοχώρησε, ενώ ο τραυματισμός του νεοεισελθόντα Φιλίπε Σοάρες στον τετρακέφαλο έφερε στο ματς τον Οζντόεφ, ενώ με πρόβλημα αποχώρησε και ο Σαμάτα.

Τελικά, ο ΠΑΟΚ «καθάρισε» την πρόκριση στο 78', όταν ο Ντιαλό «πούλησε» την μπάλα στο όριο της περιοχής, ο Τόμας έδωσε την ασίστ στον Ζίβκοβιτς και ο Σέρβος εκτέλεσε από κοντά για το 2-0.

Στο 85' ο Ζίβκοβιτς έδωσε διαστάσεις θριάμβου στη νίκη-πρόκριση του ΠΑΟΚ σκοράροντας με πανέμορφη εκτέλεση φάουλ.

Ο Γερμανός διαιτητής Σάσα Στάγκεμαν έδειξε κίτρινη κάρτα στους Μπαμπά, Κωνσταντέλια, Σαμάτα, Μουφί, Σάρλια, Οτζίτζα-Οφόε, Ντιαλό και Τσούιτς.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Κεντζιόρα, Εκόνγκ, Κουλιεράκης, Μπαμπά, Σβαμπ, Τσιγγάρας (62' Φιλίπε Σοάρες / 72' Οζντόεφ), Νάρεϊ (62' Τάισον), Κωνσταντέλιας, Αντρ. Ζίβκοβιτς, Σαμάτα (78' Τόμας).

ΧΑΪΝΤΟΥΚ: Λούτσιτς, Μουφί (82' Μικάνοβιτς), Σάρλια, Ντιαλό, Μέλνιακ, Σιγκούρ, Κροβίνοβιτς (59' Μπενραχού), Σαχίτι (59' Ντόλτσεκ), Οτζίτζα-Οφόε (82' Τσούιτς), Μλάκαρ (72' Νταγιάκου), Λιβάγια.