ΟΦΗ - Άρης 3-2: Δεν μπορεί να σηκώσει κεφάλι (βίντεο)

Οι Κρητικοί προηγήθηκαν με 2-0, οι Θεσσαλονικείς αντέδρασαν ισοφαρίζοντας και λίγο μετά το δεύτερο δοκάρι του Πάλμα, δέχτηκαν το μοιραίο γκολ στο 91'

20/08/2023 21:37

Δύο φορές σημάδεψε δοκάρι ο Λουίς Πάλμα

Στο Ηράκλειο ο Άρης έψαχνε ανακούφιση από τις πληγές που άνοιξε ο ευρωπαϊκός αποκλεισμός, αλλά έμεινε με άδεια χέρια. Η ομάδα της Θεσσαλονίκης επέστρεψε από το εις βάρος της 2-0 και ισοφάρισε σε 2-2, χάνοντας μάλιστα ευκαιρίες για τους τρεις βαθμούς, αλλά στο τέλος δεν πήρε τίποτα, αφού δέχτηκε τρίτο γκολ στο 91', κάτι που κάνει ακόμη πιο βαριά την ατμόσφαιρα στην ομάδα.

Στο πρώτο ημίχρονο ο ΟΦΗ «χτύπησε» στις αμυντικές αδυναμίες του Άρη. Στο 17' ο Ντικό ντρίμπλαρε δύο φορές τον Φαμπιάνο και πλάσαρε σωστά για το 1-0 και στο 38' ο Τοράρινσον βρήκε δίχτυα, με την μπάλα να χτυπάει και στο σώμα του Φαμπιάνο.

Ο Άρης, που στο 19' είχε δοκάρι με τον Πάλμα (σε μία φάση που οι κιτρινόμαυροι διαμαρτυρήθηκαν ότι η μπάλα πέρασε τη γραμμή), μείωσε γρήγορα, με τον Μορόν να σκοράρει στο 40' ντριμπλάροντας τον Μαντά μετά από σέντρα του Φεράρι.

Καλός ήταν ο ρυθμός και στο δεύτερο ημίχρονο, αφού ο Άρης πίεζε για να πάρει κάτι από το ματς και ο ΟΦΗ έβλεπε γήπεδο ψάχνοντας ευκαιρίες να «χτυπήσει» στην κόντρα.

Τελικά, ο Φαμπιάνο ήταν αυτός που εξιλεώθηκε για την ακούσια συμμετοχή του στα γκολ των Κρητικών, αφού με κεφαλιά στο 64' ισοφάρισε σε 2-2. Αρχικά ο βοηθός υπέδειξε οφσάιντ, όμως το VAR τον διέψευσε και το γκολ μέτρησε.

Η ολοκληρωτική ανατροπή φαινόταν στον ορίζοντα, όμως στο 86' ο Πάλμα σημάδεψε δοκάρι με εκτέλεση φάουλ, με τον Κοσταρικανό να στέκεται για δεύτερη φορά άτυχος μετά τη φάση του 19'.

Το μοιραίο για τον Άρη χτύπημα επήλθε στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων, με τον Νέιρα να νικάει τον Χουτεσιώτη.

Ο διαιτητής Βαγγέλης Μανούχος (Αργολίδας) «κιτρίνισε» τους Καρώ, Γκαγιέγκος, Λάρσον, Πασαλίδη, Φεράρι, Φαμπιάνο και Νταρίντα.

ΟΦΗ: Μανδάς, Βούρος, Καρώ (76' Πασαλίδης), Λαμπρόπουλος, Λάρσον, Τοράρινσον (83' Αμπαντά), Μεγιάδο, Γκαγιέγκος, Μπάκιτς (83' Νέιρα), Τοράλ (61' Μοσκέρα), Ντίκο (76' Λουίζ Φελίπε).

ΑΡΗΣ: Χουτεσιώτης, Μοντόγια, Οντουμπάτζο, Φαμπιάνο, Φεράρι, Ζιλ (46' Ντουκουρέ), Ρουπ, Νταρίντα (93' Χριστοδουλόπουλος), Πάλμα, Κάρλσον (80' Τζούρασεκ), Μορόν (80' Σαμόρα).