ΠΑΟΚ - Αστέρας Τρίπολης 3-0: Σβαμπ κερνούσε, Ζίβκοβιτς έπινε

Δύο ασίστ ο Αυστριακός και ισάριθμα γκολ ο Σέρβος στην άκρως αποτελεσματική πρεμιέρα του Δικέφαλου στο πρωτάθλημα - Τραυματίας αποχώρησε ο Σαμάτα

20/08/2023 22:02

Νίκος Παππάς

Ο ΠΑΟΚ δείχνει βελτίωση από παιχνίδι σε παιχνίδι, αλλά το κυριότερο είναι ότι έχει πλέον έφεση στο σκοράρισμα, που του έλειψε τα προηγούμενα χρόνια. Με κορυφαίους τους Σβαμπ και Ζίβκοβιτς, η ομάδα του Ράζβαν Λουτσέσκου πήρε τις ευκαιρίες της, τις έκανε γκολ και νίκησε με 3-0 τον Αστέρα Τρίπολης στην Τούμπα, στην πρεμιέρα της Super League και λίγες ημέρες πριν το πρώτο ματς με τη Χαρτς για τα πλέι οφ του Europa Conference League.

Πάντως, δεν ήταν όλα ρόδινα για τον Δικέφαλο. Ο Αλί Σαμάτα αποχώρησε τραυματίας 11 λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα, ενώ εξακολουθεί να προβληματίζει με την παρουσία του ο Γουίλιαμ Τροστ-Εκόνγκ.

Οι δύο ομάδες ανέβασαν το τέμπο από νωρίς. Ο ΠΑΟΚ κράτησε την μπάλα, αλλά ο Αστέρας επέλεξε να μην παίξει άμυνα σε κλειστό χώρο «μικραίνοντας» το γήπεδο, αλλά να συμβάλλει στην ποιότητα του αγώνα.

Το σκορ άνοιξε στο 22', όταν ο Σβαμπ βρήκε με ωραία πάσα τον Μουργκ κι αυτός πήρε την μπάλα με το αριστερό και με ωραίο πλασέ παραβίασε την εστία των Αρκάδων.

Οι φιλοξενούμενοι κλήθηκαν να ανοιχτούν ακόμη περισσότερο και έχασαν τεράστια ευκαιρία για την ισοφάριση. Ο Εκόνγκ ανέτρεψε εντός περιοχής τον Μιριτέλο, που ανέλαβε την εκτέλεση του πέναλτι, αλλά έστειλε την μπάλα στο αριστερό δοκάρι.

Στις καθυστερήσεις πέναλτι κέρδισε και ο ΠΑΟΚ, αλλά το VAR «αποκάλυψε» ότι ο Τάισον «εκβίασε» την απόφαση, με αποτέλεσμα να δεχτεί κίτρινη κάρτα.

Ο ΠΑΟΚ ήθελε να «καθαρίσει» το ματς και το κατάφερε στο πρώτο τέταρτο του δεύτερου ημιχρόνου. Στο 54' ο Σβαμπ έδωσε νέα ασίστ, αυτήν τη φορά στον Ζίβκοβιτς, που διαμόρφωσε το 2-0, ενώ στο 59' από την εξαιρετική ενέργεια του Μουργκ ο Τάισον νικήθηκε από τον τερματοφύλακα Παπαδόπουλο, όμως στην επαναφορά ο Ζίβκοβιτς σημείωσε το δεύτερο προσωπικό γκολ του.

Ο διαιτητής Βασίλης Φωτιάς (Πέλλας) έδειξε κίτρινη κάρτα στους Τάισον, Ράφα Σοάρες και Μουνάφο.

ΠΑΟΚ: Κοτάρσκι, Βιεϊρίνια, Εκόνγκ (64' Νέσμπεργκ), Μιχαηλίδης, Ράφα Σοάρες, Οζντόεφ, Σβαμπ (85' Γιαξής), Μουργκ, Αντρ. Ζίβκοβιτς (74' Κωνσταντέλιας), Τάισον, Τόμας (74' Σαμάτα / 85' Τζίμας).

ΑΣΤΕΡΑΣ ΤΡΙΠΟΛΗΣ: Παπαδόπουλος (62' Σγουρής), Καστάνο, Τζουκάνοβιτς, Καρμόνα (82' Γκαρσία), Άλβαρες, Μουνάφο, Αλάγκμπε, Μπερτόγλιο, Σίτο (75' Μπαρτόλο), Καλτσάς (82' Λάσκαρης), Μιριτέλο (75' Μάντζης).