Ολυμπιακοί Αγώνες: Ασημένιο μετάλλιο ο τρομερός Απόστολος Χρήστου (βίντεο)

Ο Έλληνας κολυμβητής κυριάρχησε στα πρώτα 150 μέτρα του τελικού των 200μ. ύπτιο και παρότι έχασε την πρωτιά στο φινάλε, πανηγυρίζει για την κορυφαία στιγμή της καριέρας του

01/08/2024 21:49

Το δεύτερο μετάλλιο στους Ολυμπιακούς Αγώνες του Παρισιού χάρισε στην Ελλάδα ο Απόστολος Χρήστου, μετά το χάλκινο του Θοδωρή Τσελίδη στο τζούντο. Ο Έλληνας πρωταθλητής τερμάτισε δεύτερος στον τελικό των 200μ. ύπτιο σημειώνοντας πανελλήνιο ρεκόρ με επίδοση 1:54.82.

Ο Χρήστου γύρισε πρώτος στα 50, τα 100 και τα 150 μέτρα, όμως στην τελική ευθεία τον προσπέρασε ο Ούγγρος Χούμπερτ Κος (1:54.26).

Ο Χρήστου έκανε μία τρομερή κούρσα, παίρνοντας από την αρχή μεγάλο προβάδισμα. Γύρισε στο πρώτο 100άρι σε 55.14, πιο γρήγορα ακόμη κι από το πέρασμα του Άαρον Πίρσολ στο ακατάρριπτο παγκόσμιο ρεκόρ που είχε σημειώσει το 2009.

Ήταν προφανές ότι δεν μπορούσε να συνεχίσει έτσι και σιγά-σιγά ο Ούγγρος Χούμπερτ Κος, που ήταν έτσι κι αλλιώς το φαβορί του τελικού, μείωσε τη διαφορά και τον προσπέρασε, κερδίζοντας το χρυσό μετάλλιο με 1:54.26.

Ο Έλληνας πρωταθλητής έδωσε και την τελευταία ικμάδα των δυνάμεων του, τερμάτισε σε 1:54.82, συντρίβοντας το πανελλήνιο ρεκόρ του Απόστολου Σίσκου (1:55.42 από τις 19/6 στο Βελιγράδι) και κράτησε τη δεύτερη, μπροστά από τον Ελβετό Ρόμαν Μιτιούκοφ που πήρε την τρίτη θέση με 1:54.85.

Στον βραδινό ημιτελικό της Τετάρτης (31/7), ο Χρήστου είχε αγωνιστεί στη δεύτερη σειρά τερματίζοντας τρίτος με 1:56.33 (ατομικό ρεκόρ τότε), ενώ στον πρωινό προκριματικό είχε σημειώσει χρόνο 1:57.18, τον έβδομο καλύτερο εκείνη τη στιγμή.

Υπενθυμίζεται ότι στον τελικό των 100μ. ύπτιο ο Έλληνας πρωταθλητής είχε τερματίσει τέταρτος χάνοντας το χάλκινο μετάλλιο για δύο εκατοστά του δευτερολέπτου.