Ολυμπιακοί Αγώνες: Αποθέωση για τον Απόστολο Χρήστου με πυρσούς και κομφετί στο Ολυμπιακό Χωριό (βίντεο)

Ο Χρήστου έγινε πρώτος Έλληνας κολυμβητής στην ιστορία της κορυφαίας αθλητικής διοργάνωσης του πλανήτη, που κατέκτησε μετάλλιο σε αγώνισμα στην πισίνα

02/08/2024 08:28

Αποθεωτική ήταν η υποδοχή για τον αργυρό ολυμπιονίκη Απόστολο Χρήστου στο Ολυμπιακό Χωριό με τα μέλη της ελληνικής αποστολής να γιορτάζουν με την ψυχή τους το δεύτερο μετάλλιο της Ελλάδας, να ρίχνουν κομφετί, να ανάβουν πυρσούς και να σφυρίζουν.

O 28χρονος πρωταθλητή της κολύμβησης αντέδρασε με ένα πλατύ χαμόγελο, έχοντας χαρίσει λίγες ώρες πριν στην Ελλάδα το πρώτο της μετάλλιο σε κολύμβηση πισίνας σε Ολυμπιακούς Αγώνες.

Ο Απόστολος Χρήστου μίλησε για τα συναισθήματα του μετά την κατάκτηση του ασημένιου μεταλλίου στα 200 ύπτιο της κολύμβησης στο Παρίσι.

Όπως είπε θα αργήσει να το συνειδητοποιήσει: «To ένιωσα λίγο στο βάθρο γι αυτό συγκινήθηκα πολύ αλλά ακόμα δεν το έχει χωρέσει το μυαλό μου, είναι τεράστια επιτυχία και πιστεύω θα αργήσω λίγο να το καταλάβω» ανέφερε.

«Η αλήθεια είναι πως έχω πάρα πολύ καιρό να κλάψω για οτιδήποτε και σήμερα λύγισα και δεν γίνεται να μη λυγίσεις αυτή τη στιγμή που είναι η ύψιστη τιμή για κάθε αθλητή, πόσο μάλλον για Έλληνα, να ανεβαίνει στο ολυμπιακό βάθρο», πρόσθεσε.

Δακρυσμένος στην απονομή του ασημένιου μεταλλίου

Ο Χρήστου έγινε πρώτος Έλληνας κολυμβητής στην ιστορία της κορυφαίας αθλητικής διοργάνωσης του πλανήτη, που κατέκτησε μετάλλιο σε αγώνισμα στην πισίνα. Ο Σπύρος Γιαννιώτης έχει πάρει μετάλλιο σε αγώνα ανοικτής θαλάσσης (Ρίο, 2016).

Στην απονομή των μεταλλίων των 200μ. ύπτιο, ο Έλληνας πρωταθλητής της κολύμβησης, λύγισε, συγκινήθηκε και βούρκωσε, κάνοντας ολόκληρη την Ελλάδα να υποκλιθεί.

Η ιστορική κούρσα του Χρήστου στα 200μ. ύπτιο

Μετά την «πικρή» τέταρτη θέση στα 100μ., ο αθλητής του Παναγιώτη Βελέντζα πέτυχε αυτό που δεν μπορούσε κανένας να φανταστεί, σε ένα αγώνισμα στο οποίο - θεωρητικά δεν ειδικεύεται. Πέτυχε πανελλήνιο ρεκόρ στον τελικό με 1:54.82 και έχασε μόνο από τον Ούγγρο Χούμπερτ Κος, που πήρε την πρώτη θέση με 1:54.26.